-->

In djeco dla dzieci gry planszowe rozwój przez zabawę

Wieczorami gramy i się rozwijamy



Przyszła jesień, a wieczory stały się coraz dłuższe, więc aby się nie nudzić zaczęliśmy nasza przygodę z grami planszowymi i uwaga - wciągnęło nas na dobre ( wiec ostrzegamy, to wciąga! ). 

Odkryliśmy gry francuskiej Firmy Djeco i straciliśmy dla nich głowę. Bo co robią dorośli, kiedy mają wolny wieczór? Graja w Piratów! Naprawdę wciągająca rozrywka.  

A tak poważnie, gry to nie tylko świetna zabawa, one naprawdę uczą i rozwijają. 

Przygotowują dziecko na sukcesy i porażki, pokazują, że nie zawsze się wygrywa, ale i z przegraną można sobie świetnie poradzić, dzięki czemu dzieci budują też własne poczucie wartości.
 Gry planszowe uczą wytrwałości, dążenia do znalezienia rozwiązania przewidywania następstw, planowania, ustalania priorytetów, kolejności oraz działania w sytuacji kiedy nie możemy przewidzieć, co się stanie, są poniekąd treningiem radzenia sobie w stresowych sytuacjach.
Granie w gry to także sposób ćwiczenia pamięci, spostrzegawczości, wyobraźni  i myślenia przestrzennego.
 Dzięki nim dzieci uczą się posługiwania się symbolami oraz   wzbogacają swoje słownictwo i rozumienie nowych pojęć. To również ważny element nauki życia społecznego, bo tutaj nie w czasie gry komputerowe, maluch uczy się współpracy, reagowania na drugą osobę, czy wchodzenia w interakcje z innymi.
Zobaczcie nasze gry :

Gra Planszowa Piraci 7-99 lat , świetną rozrywkę połączoną ze stymulacją rozwoju intelektualnego, oj  i to ile trzeba się na główkować, by tak obmyślić strategię, żeby wygrać . To idealny sposób spędzaniu czasu dla całej rodziny, choć fakt, młodsze dzieci mogą mieć problem  z tą grą. 

Jeśli chodzi o wykonanie, to wręcz perfekcyjne, każdy detal, nawet sztabki złota, jak prawdziwe.

Gra jest bardzo atrakcyjna wizualnie, efektowna – tematyka piracka pobudza wyobraźnię.











Kolejna gra to Żabki, też pozycja dla starczych dzieci, od 5 roku życia, ale i z Lu opracowałyśmy wersję mniej skomplikowaną i świetnie się przy niej bawimy, zwłaszcza kiedy żabka nam skoczy gdzieś daleko ;)













Łapanie motyli, oj w to gramy prawie codziennie, no Lu nas głównie ogrywa, takie ma szczęście. A ta planszówka, świetnie rozwija logiczne myślenie, rozpoznawanie kolorów, układów, które należy odwzorować, jak również zdolności manualne. To świetna i rozwijająca zabawa, którą uwielbiamy 









I na koniec króliczki , gra dla dzieci od 4 roku życia , która polega na jak najszybszym pozbyciu się kart z planszy.

Świetnie ćwiczy logiczne myślenie, umiejętność zapamiętywania czy wyobraźnię. 













CZYTAJ WIĘCEJ

Share Tweet Pin It +1

7 Comments

In dla dzieci dog pies pojazdy sensoryczne zabawki

Dogoterapia bez psa - cz II sensoryka



Po pierwszym zestawieniu dotyczącym motoryki małej, warto również poznać zabawki i akcesoria stymulujące różne zmysły dziecka. Choć zdaję sobie sprawę, że w dużej mierze takie zabawki i pomoce można wykonać samemu i ważna jest tu kreatywność, i pomysłowość terapeuty czy rodzica, jednak mogą one się stać inspiracją to twórczej pracy.

Dotyk

wiemy, że to największy zmysł i najwcześniej się rozwijający, dlatego watro o tym pamiętać i stymulować, go na różne sposoby. Dodatkowo stymulując zmysł dotyku, często również pobudzamy zmysł wzroku, ponieważ większość zabawek jest kolorowa, ma wzorki itp.

Dodatkowo również, wszelkie grzechotki ( 2 ) pobudzają również słuch, więc często są to pomoce polisensoryczne. 

Zwrócę uwagę jeszcze na świetną grę ( 1 ) Domek psa, do którego wkładamy kości różniące się fakturą, a zadaniem dziecka jest bez udziału wzroku tylko za pomocą dotyku rozpoznać i odnaleźć dwie takie same. Takie memo dotykowe, które świetnie pobudza zmysł dotyku, ale również umiejętność rozpoznawania oraz wzbogaca słownictwo poprzez nazywanie kolorów czy faktur.


1, 2, 345

Sortery i wbijaki

poza stymulowaniem zmysłu dotyku, rozwijają jeszcze szereg innych umiejętności rozpoznawania za pomocą dotyku, chwytania, logicznego myślenia, stymulują zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową, zmysł wzroku, umiejętność planowania ruchu.


1, 2, 3, 4, 5, 6

Słuch

Wiadomo wszelkie zabawki grające, z melodyjkami, grzechotki ( jak wyżej 1 ) szeleszczące itp

1, 2, 3

Czucie 

też dotyczy zmysłu dotyku,
1.Uspokajająca nakładka na uda - duża i mała
Jest zaprojektowana specjalnie dla dzieci, które mają problem z usiedzeniem na miejscu i skupieniem uwagi. 
2. Uspokajająca nakładka na ramiona
Kiedy dziecku trudno się skupić warto zastosować nakładkę na ramiona zwiększy ona propriocepcję i świadomość pozycji ciała. Może poprawić przetwarzanie sensoryczne i  a także da Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zmysł równowagi

Czy wszelkie jeździki, pchacze, zabawki do ciągnięcia, które uczą dziecko utrzymywać równowagę oraz stymuluję koordynację ruchową.

Do ciągania


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Pojazdy

1, 2, 3, 4, 5, 6

CZYTAJ WIĘCEJ

Share Tweet Pin It +1

2 Comments

In dogoterapia dziecko pies pomoce rozwój zabawa

Dogoterapia bez psa - cz I motoryka mała



O dogoterapii pisałam już tutaj i tutaj . Dzisiaj chcę Wam pokazać, że nawet nie mając psa można świetnie się bawić z "psem", rozwijać i uczyć opieki nad pupilem.
Niestety nie każdy ma swojego czworonożnego przyjaciela, a często są takie sytuacje, kiego go po prostu nie możemy mieć, jak na przykład alergie, bark czasu itp. Wiedząc, że obecność psa tak pozytywnie pływa na dzieci, na ich rozwój, poznawczy, motoryczny i emocjonalny warto zaopatrzyć się w kilka zabawek związanych właśnie z psami, choć ich już sporo macie w domu.

Zacznijmy od zabawek stymulujących motorykę małą czyli  małe rączki naszych dzieci:

Labirynty:

- rozwijają motorykę małą, zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, koordynację ręka-oko, spostrzegawczość, umiejętność koncentracji uwagi, a także rozpoznawanie kolorów i kształtów.




   
( dla starszych dzieci, uczy odpowiedniego chwytu i przygotowuje do nauki pisania )

1, 2, 3, 4

Przeplatanki

- również rozwijają zdolności manualne, precyzję ruchów, kreatywność, umiejętność koncentracji uwagi, koordynację ręka-oko, zdolności ważne i przygotowujące później do nauki pisania.  

1, 2, 3

Nakładanki

- stymulują małe rączki do ćwiczenia chwytu szczypcowego, rozwijają zdolności manualne, planowania oraz logicznego myślenia


1, 2, 3 

Układanki

- rozwijają zdolności manualne, kreatywność, logiczne myślenie, łączenie elementów w jedną całość ( synteza ) spostrzegawczość, umiejętność skupienia się na jednym zadaniu, wyobraźnię.


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 

Puzzle

- tak samo jak układanki rozwijają zdolności manualne, logicznego myślenia, wnioskowania, dodatkowo puzzle 3D rozwijają wyobraźnię przestrzenną


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,

Ciastolina

- poza stymulowaniem zdolności manualnych, pobudza kreatywność i wyobraźnię dzieci i zachęca do zabawy 

1, 2 

Koraliki

- stymulują motorykę małą, zachęcając dziecko do skupienia i ćwiczenia precyzji ruchów, pobudzają kreatywność, logiczne myślenie oraz wyobraźnię dziecka.

1, 2, 3

Nakręcanie 

1

Mam nadzieję, że nasze podpowiedzi okażą się przydatne, jeśli macie jeszcze jakieś pomysły - piszcie!

CZYTAJ WIĘCEJ

Share Tweet Pin It +1

0 Comments

In dla najmłodszych emocje kreatywność ksiażki nauka tullet zabawa

Tullet dla najmłodszych, ale czy na pewno?



Jeśli  myślisz kreatywna książka? To jaki autor przychodzi Ci od razu do głowy?
Jasne, że Pan Tullet. Chyba nie ma bardziej wciągających, (ale nie do mówię tu o czytaniu ) i wymagający aktywności twórczej książek. Tym razem niedawno na rynku pojawiły się pozycje dla najmłodszych, bo szczerze takich nam brakowało. 

Oczywiście sama ich konstrukcja już zaskakuje ma samym początku - a dokładnie schodkowa, kartonowa budowa książki, dzięki której od samego początku widać fragment każdej strony, ale nie od razu wiadomo, co się na niej znajduje, ba za każdym razem nas zaskakuje. Książki mają po 10 stron, a pierwsza to około 1/3 ostatniej, a na nich rozgrywają się bardzo ciekawe historie, tym ciekawsze ile my rodzicie wrzucimy w nie swojej pomysłowości i kreatywności. 

Tak tak, te książki są idealne, by każdy rodzic przypomniał sobie, że ma wyobraźnię i potrafi jej używać, a wspólnie spędzony czas na wymyślaniu opowieści do typowo tulletowskich obrazków, to na pewno idealny sposób na wspólną zabawę, budowanie więzi czy rozwijanie wspólnych zainteresowań.




Duży czy mały? Ta książeczka świetnie pokazuje zależności pomiędzy wielkością, a wiadomo że na początku ciężko taką zależność wytłumaczyć maluchom, więc Pan Tullet nam w tym troszkę pomaga, bo rybka z każdą stroną staje się większa, a na koniec? No właśnie sprawdźcie sami co tam się dzieje





Już jadę! Tu małe, czerwone autko zabiera nas na wycieczkę i przeżywa bardzo ciekawe przygody, a dokąd zmierza, przekonajcie się sami.




Ufo kuku! Tutaj mamy zabawną parę: chłopca, który początkowo wręcz aż dźwiękowo wyraża swoją niechęć do ufoludka, by w końcu....  się z nim zaprzyjaźnić. Fajny sposób na pierwsze nauki dotyczące emocji, ich nazywania i rozpoznawania u innych.




Super Tata, poznajcie super Tatę, a Wasz jaki jest?




Książeczki może przeznaczone są dla maluszków, ale i starsze dzieci świetnie się z nimi bawią, kiedy same wymyślają to inną opowieść i mogą nam ją opowiedzieć

CZYTAJ WIĘCEJ

Share Tweet Pin It +1

1 Comments