In

Ubieram się na niebiesko w imię ważnych zmian

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji, po raz kolejny, Fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję „Polska Na Niebiesko”. Wszystko po to, by przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić postawy mieszkańców naszego kraju.Jak pokazały wyniki „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” (wyniki tutaj) Polacy mają bardzo pobieżną wiedzę na temat tego zaburzenia. Aż 95% badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a 54% czerpie wiedzę z filmów i seriali. To właśnie niski stan świadomości może generować późniejsze uprzedzenia czy stereotypy.

Celem tegorocznej edycji akcji, realizowanej pod hasłem „Autyzm. Na całe życie” jest uświadamianie odbiorców, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy. Dlatego Fundacja JiM w ramach akcji „Polska Na Niebiesko” pragnie zmieniać świadomość Polaków, tłumaczyć czym, tak naprawdę jest autyzm i jak można pomóc osobom z tym zaburzeniem.

Kluczowym elementem akcji jest spot, który ma na celu uwrażliwić odbiorców na problem społeczny związany z autyzmem. Przedstawia historię Emila, osiemnastoletniego chłopaka, którym Fundacja JiM opiekuje się od kilku lat. Emil wkrótce skończy szkołę, nie wiadomo co będzie potem. Jego rodzina to tylko jedna z tysięcy innych potrzebujących pomocy.Pomóc może każdy… Fundacja JiM przygotowała szereg działań i materiałów edukacyjnych. Mieszkańcy z każdego regionu Polski mogą wydrukować list do władz lokalnych, informujący o idei akcji i zachęcający do współpracy, a także mogą zwrócić się z prośbą o podświetlenie budynku na niebiesko. Ponadto na stronie akcji dostępne są plakaty i ulotki edukacyjne.

Nauczyciele mogą przeprowadzić autorską „Lekcję Autyzm”, z dwoma scenariuszami skierowanymi do dzieci z innych grup wiekowych. Fundacja poinformuje wszystkie placówki edukacyjne w całej Polsce o możliwości zorganizowania takiej sesji dydaktycznej – do akcji zaproszony ponad 30 000 placówek! Wystarczy pobrać materiały dostępne na stronie akcji i wyznaczyć jeden dzień poprzedzający 2 kwietnia, kiedy uczniowie ubiorą się na niebiesko. By ich nagrodzić, tego dnia zostaną zwolnieni z klasówek, kartkówek, odpytywania, a w ramach zajęć przeprowadzona zostanie lekcja tłumacząca czym jest spektrum.

Fotografiami uwieczniającymi inicjatywę można podzielić się bezpośrednio z organizacją (naniebiesko@jim.org). Warto zmienić również zdjęcie w tle na Facebooku (plik dostępny na stronie).

Im więcej osób przyłączy się do akcji, tym większą siłę będą miały realizowane działania! Mocniejszy wydźwięk wpłynie pozytywnie na świadomość społeczeństwa o autyzmie, a to znacząco podniesie jakość życia osób z tym zaburzeniem. Dlatego działania Polaków nie są obojętne i to od nas zależy, czy Polska faktycznie będzie Na Niebiesko.

A jak Ty możesz jeszcze pmóc?

Na dole strony polskananiebisko.pl znajduje się mapka z formularzem – przesyłając swoje dane w jednocześnie zostawiacie się swój niebieski balonik na mapie – przesłaniem akcji jest zrobienie „całej Polski na Niebiesko”.
Za każdy balonik (wypełnienie formularza) sponsor (Westernacher Group) przekazuję 1 zł na diagnozę autyzmu w całej Polsce.

Więcej informacji oraz raport do pobrania znaleźć można na stronie 
Zobacz również

8 komentarze:

 1. Link w poście nie działa, ale poradziłam sobie ;) Znam osobiście chłopca z autyzmem, ale nigdy tak dogłębnie nie czytałam o autyźmie. Pora to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat bardzo ważny i niezwykle potrzebny dla edukowania społeczeństwa

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że napisałaś o tej akcji, bo wcześniej o niej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam że o autyzmie dowiedziałam się niewiele podczas studiów z pedsgofiki specjalnej.Później temat jakoś uleciał.Nie znam nikogo z autyzmem.Nie słyszałam też o akcji.To wspaniale przedsięwzięcie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam że o autyzmie dowiedziałam się niewiele podczas studiów z pedsgofiki specjalnej.Później temat jakoś uleciał.Nie znam nikogo z autyzmem.Nie słyszałam też o akcji.To wspaniale przedsięwzięcie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Super akcja!;-) Fajnie, że o niej napisałaś!;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała akcja i nietety w kwietniu nie dałąm rady dołożyć swojego niebeiskiego balonika do akcji, ale w maju ukaże się na moim blogu wywiad z Rock Daddy, który zajmuje się autyzmem ze wzgledu na swojego syna maksa.

  OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)