-->

In dzieci emocje gry

Zagrajmy w emocje – 15 gier dla dzieciOstatnio pisałam Wam o zabawkach rozwijających inteligencję emocjonalną. Dzisiaj chcę Wam pokazać gry dla dzieci, które możecie wykorzystać w domu. Ja z wielu z nich korzystam w czasie zajęć czy spotkań w gabinecie, są one naprawdę fajnym sposobem na nawiązanie relacji, czy propozycją wspólnego spędzania czasu razem z dziećmi.

1. Mega gra edukacyjna EmocjeMega-gra edukacyjna „EMOCJE”, dedykowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Rozwija umiejętność logicznego myślenia, trenuje pamięć, spostrzegawczość i koncentrację. Efektywnie wspomaga rozwój poznawczy i intelektualny dziecka. 

Gra może być użytkowana zarówno jednoosobowo, jak i w grupie dzieci. Doskonale nadaje się do zabawy zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Po zakończonej zabawie, plansza nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ można zwinąć ją w rulon.

Fajne jest to, że łączy ze sobą zabawę ruchową, co na pewno będzie stanowiło dla dzieci dużą atrakcję.

W skład zestawu wchodzi:
 • Ilustrowana plansza 150 x 160 cm;
 • Woreczek wypełniony granulatem;
 • Dwie kostki 10 x 10 x 10 cm z piankowym wypełnieniem.
 • Jedna kostka zawiera na swoich ściankach wyraziste obrazki przedstawiające emocje, a druga odzwierciedla buźki znajdujące się na planszy.

Wiek: 3+


2. Buziaku śmieszaki AdamigoFantastycznym przykładem zaznajomienia dziecka z różnymi rodzajami wyrażania emocji i mimiki twarzy jest gra Buziaki Śmieszaki.

Spośród 18 podzielonych na 3 części buziek wyrażających różne emocje maluch może ułożyć różne mimiczne kombinacje.

Niekoniecznie pasujące do siebie części twarzy wyrażające różne emocje, z pewnością rozbawią i zaciekawią maluszka.

Ilość elementów gry gwarantują zabawę, która szybko się nie znudzi, ponieważ istnieje ponad 5 832 możliwości ułożenia różnych, najdziwniejszych min. Dzięki takiej zabawie maluch nauczy się rozróżniać emocje, odczytywać je, rozumieć nie tylko swoje nastroje, ale także innych otaczających go ludzi, a przede wszystkim rozumieć rodziców, z którymi pozostaje w najbliższym kontakcie.. 

Dodatkowym atutem gry jest również jej walor humorystyczny.

Wiek: 3+


3. Pudło nie nudno. Emocje“Pudło nie nudno. Emocje” to zestaw kreatywnych gier i zabaw plastycznych dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, uważam, że starszym też się może spodobać.

Zestaw:
 • zawiera kilkanaście zabaw manualnych związanych z odkrywaniem i oswajaniem z dziećmi emocji i uczuć,
 • to zestaw wszystkich niezbędnych akcesoriów i materiałów do wykonania proponowanych zadań/zabaw (m.in. nożyczki, klej, papiery techniczne, aparat fotograficzny, klisza, kolorowe filce, polar, wypełniacz do pluszaka, etc.),
 • są świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem,
 • rozwijają zdolności manualne, umiejętności logicznego myślenia, wyobraźnię, słownictwo,
 • przewodnik z opisem poszczególnych zabaw szczegółowe instrukcje ich wykonania


Wiek: 3+


4. GÓRA UCZUĆ Gra terapeutyczno- edukacyjna HeimGra ta jest narzędziem terapeutyczno - edukacyjnym, przeznaczonym dla psychologów, pedagogów, psychoterapeutów, ale również rodziców, którzy chcieliby lepiej poznać swoje dzieci.

Ma pozwolić graczom na dzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami  i spostrzeżeniami w bezpieczny sposób. Gra bazuje na zdaniach niedokończonych, ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych.

Gra „Góra Uczuć” pozwala na zapoznanie się ze „ światem dziecka”, odkrywa jego schematy myślenia, pokazuje jak radzi sobie ze współpracą i komunikacją w grupie. Może być dobrym wstępem do dalszej rozmowy, zajęć psychoedukacyjnych czy psychoterapii.
To również bardzo ciekawa propozycja na rodzinne spędzanie czasu, dzięki niej będziemy mogli w bezpiecznej atmosferze dowiedzieć się więcej o sobie.

Wiek: 6+


5. Gra "Moje emocje" EducariumCiekawa propozycja zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci.

Gra planszowa dla dzieci i możliwe wykorzystanie gry do zajęć grupowych. Tafelki emocji posiadają na odwrocie piktogramy, które zachęcają dzieci do opowiadania o swoich emocjach w określonym kontekście (9 różnych sytuacji). Tafelek ''piórko uznania'' wręczany jest po każdej wypowiedzi dziecka, co uczy akceptacji dla każdej odczuwanej emocji.

Wiek: 5+


6. PytakiGra wymaga od graczy większego zaangażowania i przemyślanych odpowiedzi. W bardzo prosty sposób, poprzez zabawę pokazuje nam rodzicom, co w codziennym dniu gdzieś umyka, a dzieci uczą się mówić o sobie, o rodzinie, o tym co im się podoba, a co nie. 

Ta gra uczy, że nie tylko, ilość, rzeczy materialne są ważne, ale my, tu i teraz. Pokazuje, że rodzina to coś więcej niż sami jej członkowie, że są relacje, na które zarówno mali, jak i duzi mogą mieć wpływ.

W pudełku znajdziemy również karty emocji oraz kostkę z rysunkami buziek, wyrażającymi różne nastroje, to świetny sposób na naukę rozpoznawania emocji, nazywania, wyrażania, a także odczytywania stanów emocjonalnych pozostałych członków rodziny. Każdy gracz nie tylko uczy się rozpoznawać i nazywać daną emocję, ale również odnosi ją do swojego doświadczenia, o czym tak naprawdę nie zdarza nam się często rozmawiać.7.  „EMOCJE. NAZYWAM, ROZUMIEM, WYRAŻAM” EpidexisTa pozycja jest doskonałą pomocą terapeutyczną dla każdego dziecka i rodzica do stosowania w domu, na co dzień.  Zaproszenie do gry i w jej trakcie rozmowa o tym, co dla nas trudne i bolesne, może pomóc nawiązać nam dobry dziećmi. Przy wykonywaniu kolejnych zadań gracze w formie zabawy trenują swoje umiejętności związane z określaniem i wyrażaniem własnych emocji.

Bardzo ciekawa propozycja nie tylko do terapii poprzez wyrażanie emocji. Jest to też świetna zabawa pomagająca rozpocząć w ogóle rozmowę o emocjach.

WIEK: 8+


8. Gra na emocjachGra zawiera ponad 100 kart z ikonkami, za pomocą których przedstawiać będziemy różne emocje. Każda z nich kojarzyć się może z wieloma rzeczami, co gwarantuje świetną zabawę!

Zadajesz pytanie zaczynające się od JAK SIĘ CZUJĘ, GDY…, a pozostali gracze wykładają po jednej karcie – takiej, która według nich najlepiej pasuje do odpowiedzi na twoje pytanie. Wybierasz tę, którą uważasz za najlepiej oddającą twoje emocje. Gracz, który ją wyłożył, zdobywa punkt! Zwycięzcą zostaje osoba, która zdobędzie 3 punkty.

Zadajesz pytanie, np. Jak się czuję, gdy spóźniam się na pierwszą randkę?.
Pozostali gracze wybierają po jednej karcie (kładą je rysunkiem do dołu, abyś nie wiedział, kto co wybrał).

Spośród wyłożonych kart wybierasz rysunek, który najlepiej pasuje do odpowiedzi na twoje pytanie.
Gracz, który wyłożył wybrany przez ciebie rysunek, zdobywa 1 punkt.
W następnej rundzie kolejny gracz zadaje wymyślone przez siebie pytanie.

Gra się kończy, gdy któryś gracz zdobędzie 3 punkty.

Można również wymyślać inne warianty gry, łatwiejsze dla młodszych dzieci

wiek: 10


9. Imionki GrannaTo gra rodzinna, która rozwija kreatywność, trenuje pamięć czy spostrzegawczość.
W pudelku znajdziemy 55 kart imionków oraz instrukcję.

Zadaniem graczy jest zebranie jak największej ilości kart, które po kolei odkrywają z talii, w taki sposób, by wszyscy gracze zobaczyli ją w tym samym czasie.

W przypadku, gdy odkryty potworek pojawia się w grze po raz pierwszy, gracz który go wylosował może mu nadać dowolne imię. Jeśli imionek pojawia się po raz kolejny, trzeba jak najszybciej wymienić wymyślone mu wcześniej przezwisko.

Imionki dodatkowo pokazują różne miny, które można wykorzystać do nauki i rozmowy o emocjach, a także do tworzenia różnych historii o tym, co mogło się im przydarzyć.

Wiek: 5+


10. Gorący ziemniak AlexanderŚwietna gra dla całej rodziny, bez względu na wiek! Na planszy przedstawiona jest dróżka do grilla. 

Kto pierwszy dojdzie do niego ten przegrywa. Gra polega na odpowiadaniu na zadane pytania, które znajdują się na kartach. Zabawa ćwiczy refleks, poszerza słownictwo i można ją wykorzystać również do nauki emocji.

My w gabinecie stworzyłyśmy do niej dodatkowe karty, właśnie odnoszące się do różnych przeżyć, emocji czy sposobów radzenia sobie z nimi,

Dzieci lubią w nią grać, a dzięki zabawie łatwiej jest im zwyczajnie mówić o przeżywanych emocjach.

Wiek: 4+ (wersja junior)


11. „Gdybyś był…” Junior AlexanderGdybyś był - wersja junior to przezabawna lekka gra towarzyska, w której nie potrzebujesz szczęścia ani specjalistycznej wiedzy - wystarczy, że ujawnisz, co myślisz o sobie i rywalach. Uczestnicy zdobywają bowiem punkty typując trafnie kim lub czym byliby współgracze w alternatywnym świecie.

Ta gra wspaniale wpływa na rozwój myślenia, pozwala spojrzeć na inną osobę, uczy empatii, zrozumienia. Idealna do zabaw w klasie czy zajęć grupowych.  

W zestawie znajdziesz:
 • Plansza
 • 8 pionków
 • 165 dwustronnych kart z pytaniami
 • 24 karty z odpowiedziami
 • 24 karty do obstawiania
 • Tarcza losująca ze strzałką
 • Dokładna instrukcja gry

 Wiek: 8+


12. E-motionz AlexanderTa szybka i dynamiczna gra, to świetna rozgrzewka przed nauką emocji, zwłaszcza, kiedy dziecko nie bardzo chce o nich rozmawiać. Szybka gra i chęć ułożenia różnych konfiguracji z kostek z buźkami, to świetny początek w budowaniu relacji, ale i również dobra zabawa, w którą dzieci chętnie będą grały w domu.

W zestawie znajdziesz:
 • 1 plansza
 • 40 kostek z emocjami (8 dla każdego gracza)
 • 5 żetonów określających ruch
 • 55 kart
 • 5 pionków i 5 podstawek
 • 30 pchełek
 • 1 woreczek
 • 1 instrukcja
Wiek: 7+


 13. „Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie” wydawnictwa Epidexis.Ekscytująca gra planszowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, uczy akceptacji i tolerancji, pomaga zrozumieć i poznać siebie, odkryć w sobie empatię, poprawić komunikację interpersonalną, rozwinąć umiejętność uważnego słuchania, świadomego komunikowania.

Gra pomoże zrozumieć siebie, poznać swoje zachowania, reakcje na konkretne sytuacje życiowe, pozwoli nam odkryć w sobie empatię, poprawi komunikację interpersonalną oraz rozwinie umiejętność uważnego słuchania oraz świadomego komunikowania międzyludzkiego oraz z samym sobą.

Jest narzędziem terapeutycznym dla terapeutów, nauczycieli i rodziców. Została stworzona przez doświadczonego terapeutę, aby pomóc dzieciom i dorosłym wyrażać swoje myśli i uczucia.
Dzieciom bardzo często trudno jest opowiedzieć o sobie, o tym co je trapi. W dorosłym wieku objawia się to problematyczną formą w podejściu do życia.

W komplecie znajduje się książeczka, a w niej instrukcja jak delikatnie i z wyczuciem zadawać skuteczne pytania.

Wiek: 3+


14. Kalejdoskop Emocji Multigra"Kalejdoskop emocji dla młodzieży" to gra towarzyska, polecana uczniom starszych klas szkoły podstawowej i młodzieży. Gra posiada dwa warianty rozgrywki, które w przyjemny sposób uczą rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji oraz zachęcają do wnikliwych obserwacji. „ 

Kalejdoskop emocji" uczy empatii, tolerancji, właściwych relacji interpersonalnych, uwrażliwia na drugiego człowieka. Gra wyzwala pozytywne emocje, pobudza wyobraźnię oraz stymuluje umiejętność myślenia przyczynowo- skutkowego. 

Uczestnicy zabawy ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację uwagi i pamięć. Gra rozwija umiejętności werbalne, a także pomaga w rozumieniu sensu informacji podawanych w formie uproszczonych rysunków, symboli.

Zestaw zawiera:
 • karty ze zdarzeniami - 72 szt., 
 • karty z rysunkami twarzy - 36 szt., 
 • plansze do gry w Bingo - 6 szt., 
 • instrukcja.

Wiek: 9+


15. Empatio GrannaEMPATIO – to gra karciana - doskonała w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół.
64 karty z pięknymi ilustracjami rozwijają wyobraźnię i powodują, że gra zamienia się w świetną zabawę w zgranym zespole. EMPATIO to wspólne tworzenie niewiarygodnych historii pełnych emocji. Wejdź do świata EMPATIO i przekonaj się!

Jedna osoba zostaje Bohaterem. Pozostali gracze inspirują się odkrytą kartą oraz tworzą historię o Bohaterze. Wszyscy w tajemnicy wybierają emocję, która – według nich – towarzyszyłaby Bohaterowi. Ci, którzy najlepiej wczuli się w sytuację Bohatera, zdobywają punkty!

Wiek: 8+


Plus 

Gra Don’t fall downTypowy twister połączony z emocjami, szukam tej gry i nie mogę jej nigdzie niestety znaleźć.
A tak naprawdę wystarczy marker i w domu też można sobie taką wersję sprawić.
Wiek: 4+

Znajdziecie TUTAJ

Zobacz również

26 komentarze:

 1. Nawet nie wiedziałam, że jest tyle planszówek o emocjach.
  Pudło nie nudno i E-motionz Alexander znamy, niektóre pierwsze widzę.
  "Gra na emocjach" wpadła mi w oko, dziewczynki z kolei maja w planach zakupić "Gorącego ziemniaka".

  OdpowiedzUsuń
 2. O! Przecież to świetne pomysły na prezenty! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój wpis jest ciekawym źródłem inspiracji na prezenty dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne, rozwijające gry dla maluchów :)

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Żadnej nie znam jeszcze, ale wiem już po która sięgniemy w najbliższym czasie 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. wietne gry, kilka z nich mamy a kilka zapisałam na liste :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne zestawienie :) Można dziecko nauczyć czym są emocje i jak je wyrażać. Na razie mój syn nie ma większych problemów z wyrażaniem podstawowych emocji, nazywa je i mówi jak się aktualnie czuje. Ale w Pytaki czy Grę na emocjach z chęcią bym zagrała, bo wiele dobrego słyszałam o tych grach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że jestem dość mocno w tyle z tematyką planszówek.
  Bardziej korzystam z tych dla dorosłych np ostatnio umiłowałam sobie Splendor.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fantastyczny zestaw gier, pomysłów na sympatyczne spędzenia czasu w rodzinnym i przyjacielskim gronie. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Trafiłaś z tym postem w dychę bo szukam czegoś na urodziny siostrzeńca :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Emotionz to nasza ulubiona gra. Gramy w nią nawet ze znajomymi. Jest naprawdę świetna!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo twister i emocje! Super połączenie:-) Gorącego ziemniaka również polecamy. Do listy do zbadania dopisuję napewno też pierwszą pozycję!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Pamiętam, że mój syn miał jakąś grę po kuzynkach (a więc sprzed około 20 lat) i ją uwielbiał. Nie pamiętam dokładnie co to było, a szkoda....

  OdpowiedzUsuń
 14. Niektóre z tych gier bardzo dobrze znamy.

  OdpowiedzUsuń
 15. O matko! Nie wiedziałam, że jest tyle gier o emocjach! :O

  OdpowiedzUsuń
 16. gry przechodzą swoje odrodzenie a propozycji jest tyle że ciężko w każdą grać...

  OdpowiedzUsuń
 17. Pytaki są super, my mamy jeszcze nie śmiej się, a jestem bardzo ciekawa na czym polega gra ta zwijana :Emocje bo że można ją wykorzystać niemal wszędzie i w różnych zabawach to na pewno

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie miałąm pojęcia, ze jest tyle gier o emocjach!

  OdpowiedzUsuń
 19. Gry dla starszych dzieci przykuły moją uwagę, bo wyglądają ciekawie, a poza tym dotyczą trudnego tematu, który warto rozwijać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja uwielbiam spędzać czas z dziećmi. Pamiętam jak sama jak byłam dzieckiem to lubiałam grać w różne gry z rodzicami, szczególnie w karty :) Teraz robimy to i my :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawe propozycje gier, z których przyjemność odczują nie tylko najmłodsi ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ale świetne zestawienie :) Jako osoba o mocno rozwniętej empatii czuję się podekscytowana taką formą spedzania czasu. Chętnie przyjrzę się bliżej tym propozycjom :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mega zestawienie gier, sama chętnie kilka tytułów bym przytuliła dla siebie. U nas w domu kolekcjonuje się wszelakiego gry, które często gramy sami lub ze znajomymi.

  OdpowiedzUsuń
 24. Od mojego bardzo dobrego kumpla dowiedziałem się o tym blogu.

  OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)