In

Dogoterapia


Tak mało się mówi, a tak wiele potrafi zdziałać kontakt człowieka, często chorego z psem. Tak, tak dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa, skierowana jest nie tylko do dzieci, ale również do osób starszych. Często chorzy na artretyzm, schizofrenię, chorobę Alzheimera, korzystają z pomocy czworonogów.


Ma swego czasu uczyła się stosować taką terapię wraz z Bajką i Mańkiem (poniżej na zdjęciach) na oddziale psychiatrycznym dla dzieci. Tak brzmi strasznie, ale strasznie nie było. Dzieciaki wręcz z utęsknieniem czekały na psy, na możliwość zabawy z nimi, na każdy dotyk, na to że one ich nie oceniają, są tam dla nich bezwarunkowo oddane. Dało się odczuć radość, słychać wszędzie było śmiech. Nawet bardzo zamknięte dzieciaki, po czasie garnęły się do labków. Niesamowite było tego doświadczać, jak pies, merdający ogonem, pozwala pokonywać trudności komunikacyjne czy emocjonalne. Parę godzin w tygodniu, a zmiany można było szybko zaobserwować. 


A jakie psy mogą uczestniczyć w terapii ? tak naprawdę każde, które charakteryzują się odpowiednimi cechami jak: szybko się uczą, są otwarte na innych; ludzi i zwierzęta, opanowane. Przeważnie wykorzystywane są Labradory, Golden retrivery i Cavaliery ( odmiana spaniela, taki nam się marzy ), często też Husky i Beagle.Zobacz również

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)