In dla rodziców dziecko jak wybrać przedszkole

Wybór przedszkola: 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Przedszkole pełni funkcję zarówno opiekuńczą, jak i wychowawczą. To tam dziecko nabywa nowe umiejętności, poznaje świat i zaczyna funkcjonować w grupie rówieśniczej. Warto zawczasu zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca i gruntownie sprawdzić placówkę. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola!

Co roku rodzicie maluszków stają przed ważnym wyborem, jakim jest wybór przedszkola. I nie jest to łatwa decyzja, ponieważ musimy wybrać, komu w opiece powierzymy nasze pociechy na kilka godzin dziennie. Przedszkole pełni funkcję zarówno opiekuńczą, jak i wychowawczą - to tam dziecko będzie nabywało nowych umiejętności i poznawało świat.  Warto wcześniej sprawdzić takie placówki i warto skorzystać np. z dni otwartych, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z ofertą danego przedszkola i realizowanym programem, ale także z samym budynkiem i salami, w których dzieci spędzają czas.

Na  co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze przedszkola?


 1. Pierwsze wrażenie - często ono jest najważniejsze. Atmosfera, która panuje w środku, wystrój placówki, czy pierwsze rozmowy z osobami tam pracującymi mogą mieć duże znaczenie przy wyborze przedszkola dla naszych pociech.
 2. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to, czy budynek i wejście do niego są monitorowane. Ma to istotne znaczenie, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa dzieci, które się tam znajdują. Ważne jest również to, czy wchodząc do budynku, ktoś się od razu się nami interesuje, czy każda osoba z ulicy może wejść i pozostać niezauważona.
 3. Ważny jest również sam wygląd wnętrza budynku, ponieważ często odzwierciedla on to, co się dzieje w przedszkolu. Czy na ścianach wiszą  zdjęcia, prace dzieci, wyróżnienia lub nagrody zdobyte przez przedszkole?
 4. Kolejną istotną rzeczą są same sale: wielkość, wystrój, urządzenie. Czy meble są bezpieczne i dostosowane do wzrostu dzieci? Czy dzieci mogą swobodnie się poruszać i sięgnąć do półek z książkami czy zabawkami? Oczywiście wszystkie meble, zabawki i przedmioty muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa i być zatwierdzone do użytku dzieci w wieku przedszkolnym.
 5. Ważny jest również teren przyprzedszkolny, czyli zieleń i plac zabaw dla dzieci ( na stronie Centrum Kontroli Placów Zabaw można sprawdzić, jak powinien być wyposażony bezpieczny plac zabaw). W jakim jest stanie? Czy jest bezpieczny  i przede wszystkim atrakcyjny dla naszych pociech? To bardzo istotna kwestia,  ponieważ w ciepłe dni właśnie tam dzieci będą spędzały większość czasu.
 6. Warto zapoznać się z podstawą programową, ponieważ każde przedszkole taką podstawę realizuje. Podstawa programowa jest opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i na jej bazie placówki tworzą własne programy autorskie, np.: przedszkola językowe, sportowe itp. Dlatego w czasie odwiedzin danego przedszkola, warto zapoznać się wizją i misją przedszkola i wybrać tę, która najlepiej będzie odpowiadała naszemu dziecku.
 7. Ważny jest również ramowy dzienny rozkład dnia, czyli to kiedy są posiłki i zajęcia, czy jest leżakowanie oraz jak ono wygląda. Czy dzieci są nakłaniane do spania? A może w czasie odpoczynku mogą słuchać muzyki relaksacyjnej lub bajek?
 8. Koniecznie zapoznajmy się z jadłospisem! Czy przedszkole uwzględnia specjalne potrzeby żywieniowe alergików, cukrzyków? Czy posiłki są przyrządzane na miejscu czy w formie cateringu?
 9. Warto również zaznajomić się z zajęciami dodatkowymi, jakie proponuje dane przedszkole. Czy oferuje zajęcia językowe, taneczne lub sportowe, jakie są dodatkowe koszty i jak często się odbywają?
 10. Również warto porozmawiać z dyrekcją oraz nauczycielkami, zwłaszcza z tymi, które we wrześniu miałyby zająć się naszą pociechą. Taka rozmowa może również dużo wnieść do naszego nastawienia do przedszkola i często również decyduje o wyborze placówki. Warto również się dowiedzieć czy w danej placówce nauczyciele prowadzą grupę przez cały czas czy następuje coroczna zmiana wychowawców.

Koniecznie porozmawiajmy po takiej wizycie w przedszkolu z naszą pociechą. Jak ona obiera to miejsce? Podoba jej się, czy nie? Warto również przed wyborem przedszkola odwiedzić je kilkukrotnie, aby maluch miął możliwość zaznajomić się z nowym miejscem, poznać okolicę i budynek. Tam będzie spędzał znaczną część dnia! Warto korzystać z dni otwartych i zajęć adaptacyjnych, dzięki którym dziecko, jeszcze w obecności rodzica zaznajamia się z nowym miejscem i  paniami, które mają się nim opiekować za jakiś czas.

artykuł pojawił się na stronie tatento.pl

Zobacz również

6 komentarze:

 1. Ciekawy artykuł, my mamy jeszcze czas na pójście do przedszkola. Kwestia monitoringu bardzo wważną i zapamietam na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze, ja właśnie teraz zatsanawiam się czy wysyłać czy nie i już w tej kwestii mam problem. Wybór przedszkola chyba w ogóle mnie przerasta:) A swoją drogą, to mam chyba identyczne okulary jak na zdjęciu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko pięknie.
  Niestety nasza rzeczywistość jest inna...
  Byle był jakiś żłobek/ jakieś przedszkole...
  Kryteria rekrutacyjne uniemożliwiają jakikolwiek wybór.
  Bierz co jest i ciesz się, że masz ;-((((

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo nie jest łatwo, milion rzeczy trzeba wziąć pod uwagę. Dla nas najbardziej liczył się personel - czy odpowiedzialny, otwarty, kontaktowy etc., kolejne rzeczy to był plan zajęć, zajęcia dodatkowe, zdrowe żywienie (kojarzę przedszkola, gdzie dzieciom daje się do picia herbatę), czy często dziecko jest na powietrzu itd. itd. Na szczęście trafiliśmy w końcu na fajne przedszkole Tęczowa Kraina w Wołominie http://www.teczowakraina.com.pl/ i jesteśmy i my zadowoleni i nasz mały. Przedszkole jest bardzo pozytywne i aktywne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja to bym przede wszytskim sprawdziła, czy dane przedszkole wpisane jest do ewidencji w Ministerstwie (taki wpis gwaratuje regularne kontrole kuratorskie i sanepidu) to kryterium eliminuje ogromną część placówek, które (nie bez powodu) oficjalnie przedszkolami nie są.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie kadry, czy też na warunki panujące w przedszkole
  Nie mówiąc już o tym, co jest w ramach czesnego.
  Mój wybor padł na Przedszkole Primrose Warszawa

  OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)