In mysl psyche

10 wskazówek pozwalających lepiej wykorzystać mózg Mamy cz 1.


I tak dalej ślęcząc nad swoją pracą, przy której już nie raz mój mózg przestawał normalnie funkcjonować, w końcu wpadłam na coś bardzo ciekawego, a mianowicie: 10 wskazówek pozwalających najlepiej wykorzystać mózg udoskonalony przez macierzyństwo, czyż nie wspaniale to brzmi, nie dość że jest na wyższym poziomie, to można to jeszcze poprawić, a wiec zaczynamy :
1. Nie poddawaj się macierzyństwu, a je odzyskaj !


Z badań wynika, że mózg młodej mamy, to mózg Einsteina ;) tak tak, większa część procesów poznawczych skupiona jest wokół spraw najwyższej rangi, co się nazywa macierzyństwem, w wyniku czego powstają nowe komórki nerwowe ( potwierdzone badaniami na szczurach ). Więc drogie Mamy nie wpadać w pułapkę stereotypów, że Mamy mogą mniej, a wykorzystywać to, co nam dała natura i działać.


2. Na nowo ustal priorytety.


Bardzo ważny jest dla zdrowia psychicznego kobiety, dobry początek relacji z dzieckiem. Z badań wynika, iż kobiety które wchodzą w pozytywne interakcje z własnym dzieckiem, wykazują się wyższym poczuciem własnej wartości, a co za tym idzie, lepiej funkcjonują i radzą sobie ze stresem.
W momencie powrotu do pracy warto zastosować kilka sprawdzonych reguł, by uniknąć rozproszenia i rozdrażnienia, nadmiarem obowiązków. 


Po pierwsze duże zadania rozbijać na mniejsze części, dzięki czemu uniknie się poczucia przytłoczenia.


Stosować zasadę OHIO - only handle it once - zajmuj się tym tylko raz - dokumentami, rachunkami itp próbuj zająć się od razu, dzięki czemu lista spraw do załatwienia nie urośnie wręcz do depresyjnych rozmiarów.


W moim przypadku., każdego dnia na kolorowych karteczkach zapisuje co mam do zrobienia, blog, sklep, dom, zakupy itp. a każdą z tych kategorii dzielę na mniejsze części i po ich wykonaniu (nawet najmniejszej czynności ) wykreślam z listy, dzięki czemu wszystko mam uporządkowane i widzę postępy w pracy, co również pozytywnie wpływa na działanie, dążenie do celu i samopoczucie. 


3. Nie lekceważ znaczenia snu.


O tym chyba dużo pisać nie trzeba, bo każda z nas wie, że często odczuwamy jego braki.  Najlepszą radą w tej sytuacji jest podział obowiązków z partnerem. Na podstawie przeprowadzonych badań, najlepszym rozwiązaniem dla rodziców, jest zmienianie się co trzy dni w nocnych dyżurach przy dziecku, co obojgu pozwoli pozostać w dość wypoczętym. Jeśli nie z partnerem, to każda pomoc, by nadrobić braki snu jest dobra. Tylko w przypadku tatusiów nie wstajemy nie zmieniamy pieluchy i dajemy dalej dziecko mamie, bo oboje nie skorzystacie ze wspaniałego wpływu snu. 


4. Spójrz na macierzyństwo z innej strony. 


Ważne, aby macierzyństwo stało się okazją do uczenia się nowych rzeczy, aby było wyzwaniem, a nie tylko stresową sytuacja. Kiedy mózg jest tak silnie stymulowany, warto nauczyć się na pojawiające się sytuacje, jako coś nowego, ale pozytywnego, bo zarówno Ty, jak i dziecko dzięki mi uczycie się siebie, poznajecie. Niech to będą najprzyjemniejsze lekcje życiowe.


5. Wykorzystaj oksytocynę.


Oksytocyna pozytywnie wpływa na procesy pamięci i uczenia się, a także na budowanie więzi z dzieckiem, będących podstawą dla tworzenia się w mózgu więzi społecznych. Na podstawie przeprowadzonych badań, dowiedzione, że kobiety karmiące piersią były mniej podatne na działanie hormonu stresu. Samo karmienie w okresie ok 8 tygodni w pierwszych miesiącach życia, wpływa pozytywnie na mniejsze odczuwanie niepokoju, mniejsze napięcie fizyczne czy słabsze znudzenie. Kobiety karmiące piersią na postawie przeprowadzonych testów były bardziej towarzyskie i spokojniejsze, niż kobiety nie karmiące swoich dzieci piersią. 


cdn...

Zobacz również

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)