In dotyk dzieci rozwój zabawa zabawy sensoryczne
Sensoryczne zabawy w domu - DOTYK
Posted on niedziela, 8 marca 2015
Ma od niedawna zaczęła prowadzić zajęcia wspomagające rozwój dla maluszków.
Ale tak naprawdę takie wspomaganie, kreatywne poznawanie świata, czy pobudzanie zmysłów można robić wszędzie, w domu, na spacerze, nawet sklepie, można poznawać różne faktury, kolory, usłyszeć różne dźwięki czy poznać nowe zapachy.
Dzisiaj chciałabym Wam pokazać kilka zabaw, które można przeprowadzić w domu. Do ich wykonanie potrzebne będą artykuły szkolne, jak klej, papier, tektura, kolorowa bibuła, taśmy ozdobne, a także różne materiały o różnych strukturach, które będą pobudzać receptory na rączkach i nóżkach maluchów.
1. Sensoryczne pudełko
Potrzebne będzie pudełko do przechowywania przedmiotów, a w nim różne przedmioty, to wszystko c o można znaleźć w domu, a jest bezpieczne dla dzieci : gryzaki o różnej fakturze, grzechotki, kolorowe zabawki łatwo dające się uchwycić, przedmioty, pieluszki, klocki.
A jak się bawić?
Pokazuj swojemu dziecku, to co znajduje się w pudełku. Jeśli już siedzi pokaż mu jak zdjąć pokrywkę i podawaj mu zabawki oraz daj czas na zabawę, niech pozna kształt, fakturę. Następnie schowaj zabawkę do pudełka i zamknij je, powiedz dziecku, że zabawki „nie ma”, a potem zachęć je do odszukania zabawki w pudełku. Niech maluszek wyciąga również inne przedmioty, a Ty pokaż zachwyt, że mu się udało. Po skończonej zabawie zamknijcie razem pudełko.
Jeśli dziecko jeszcze nie siedzi połóż je na plecach i podawaj mu zabawki wyjmowane z pudełka (raz z lewej, raz z prawej strony). Pozwalaj się nimi bawić, zachęcaj do przekładania zabawki z rączki do rączki jak również pomasuj rączki i nóżki malucha wyciągniętym przez niego przedmiotem.
2. Kolorowe butelki
Do tej zabawy potrzebne będą czyste, plastikowe butelki najlepiej te małe 0,5l lub mniejsze. Drobne, kolorowe przedmioty, groch, ziarna kawy, kolorowe wstążki pociętej bibuły.
I na czym polega zabawa?
Po pierwsze dajemy dziecku możliwość poznania różnych faktur, kształtów, wielkości. Uczymy jak wsypać groch, czy fasolę do butelki. Zgniatamy miękka bibułę i ją też próbujemy umieścić w butelce, W ten sposób nie tylko pobudzamy zmysł dotyku, ale również rozwijamy zdolności manualne, zmysł wzroku i słuchu.
Później możemy wykorzystać te butelki również do innej zabawy. Opowiedz o tym, co jest w środku, poruszaj butelką, niech dziecko usłyszy jak grzechocze jej zawartość. Daj maluszkowi butelkę do ręki niech sam odkryje, że może się bawić nią jak grzechotką.
3. Materiały jak u krawca
Do tej zabawy potrzebne będą materiały o różnej fakturze, wełna, bawełna, jedwab, minky, aksamit, tiul, firanki, pikówka itp.
Jak się bawić?
Materiałami można na kilka sposobów dla starszych dzieci można na podłodze ułożyć ścieżkę z tkanin i bez skarpetek poznawać świat faktur. Weź dziecko za rękę i poprowadź po tkaninach (niektóre mogą być śliskie). Opisuj doznania, jakie różne materiały dają stopom (miękkie, szorstkie, śliskie).
W tej zabawie rozwijany jest zmysł dotyku i świadomość ciała – tym razem dzięki stymulacji stóp różnymi rodzajami tkanin.
Można również większe kawałki materiału pociąć na dwie części i bawić się w dotykowe memo, nie tylko rozwijamy zmysł dotyku, ale również pamięć i logiczne myślenie.
4. Materiały dla maluchów
Róże kawałki materiałów można przykleić ( klej lub taśma ) do kartonu, tak by móc go położyć przed dzieckiem ( zdjęcie u góry ). Maluch w ten sposób, może dotykać ciągnąć i poznawać rożne faktury, dzięki czemu pobudza zmysł dotyku,. Można również malucha postawić na tablicy i pobudzać stopy.
Przy tym można opowiadać, że ten kawałek jest miękki jak misiu, a siatka ma np dziurki jak ser.
5. Masy plastyczne
Do tej zabawy można wykorzystać gotowe masy, które znajdziemy na rynku jak, plastelina, modelina, ciastolina czy magnetyczny piasek, wszystkie można dotykać, zgniatać i dzięki takiej zabawie przygotowywać dłonie do późniejszego manipulowania przedmiotami czy pisania.
Takie masy można również wykonać samemu w domu:
Masa papierowa
Potrzebne będą: gazety, woda, duży pojemnik ( miska, wiadro) połowa kleju do tapet i 1 kilogram maki
Papier rwiemy na małe kawałki i całość zalewamy wodą i w tej postaci najlepiej zostawić na całą noc. Rano dodajemy klej i mąkę, i wszystko należy dokładnie wymieszać. Kiedy stwierdzimy, że masa jest mało gęsta, należy dodać mąki. Wykonanie z takiej masy przedmioty w suchym miejscu, a później można je pomalować.
Mokry piasek
Do jego przygotowania potrzebna będzie mąka ok 5-6 szklanek i szklanka oleju.
W misce mieszamy składniki, dzięki czemu powstaje wilgotna masa, która swą strukturą przypomina piasek.
Udanej zabawy!
Sensoryczne zabawy w domu - DOTYK
Mamailusia
10:40
Mamailusia
Psycholożka i pasjonatka macierzyństwa poprzez zabawę i obcowanie ze zwierzętami. Niespełniona dogoterapeutka, która wciąż czeka, no właśnie na Pana psa. Mama Lusi, z którą codziennie uczy się poznawać świat i odkrywać to, co w nim najlepsze. Najchętniej uciekłaby na wieś, by tam wieść sielankowe życie, choć z drugiej strony w miejscu usiedzieć nie potrafi, bo dusza trenera wciąż pcha ją do działania.
Zobacz również
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)