In gry dla dzieci on-line rozwój

Dziecko on-line?


źródło 

Każdy tak się wzbrania, przed korzystaniem przez nasze pociechy, z tabletów czy telefonów komórkowych, a tak naprawdę czy z nich nie korzystają? Czy aby mieć chwilę wytchnienia nie podsuwamy im ich pod nos, by chwilę odetchnąć, umyć zęby, wysuszyć głowę, odpisać na maila czy zrobić obiad?

Często niestety maluch naciśnie tu i tu, i odbierana treść zmienia się na niekoniecznie dostosowaną do jego wieku. Dlatego warto mieć to na uwadze. I wcale nie twierdzę, że to jest złe, wręcz przeciwnie przy dzisiejszym rozwoju technologii , nieuniknionym jest, że nasze pociechy prędzej czy później zetkną się z wirtualnym światem. Ważne jak będą to robiły i czego tak, naprawdę od niego oczekiwały.

Ponieważ świat on-line to nie tylko gapienie się pusto w ekran, ale ten świat daje wiele możliwość rozwoju, nauki i zabawy. Ja sama często z niego korzystam, nawet z dzieckiem.  To tam uczymy się kolorów, poznajemy nowe angielskie słówka, to on wprowadza nas w do świata wiedzy i nauki.  Ale nie tylko, wszelkie aplikacje, gry dla dzieci tak naprawdę towarzyszą nam każdego dnia. Z nimi śpiewamy piosenki,  rozwijamy zdolności logicznego myślenia,  wyobraźni przestrzennej czy  umiejętność łączenia elementów w całość  (czyli syntezy ) Gry dla dzieci, a takich wiele jest w sieci, nie tylko stanowią świetną zabawę, ale odpowiednio wybrane wpływają na rozwój naszych pociech.

Wiele badań odnośnie wpływu gier –on-line na rozwój dziecka, mówi ,iż ma on pozytywny wydźwięk, ważne jest, aby to najpierw Rodzic wybrał odpowiedni darmowy portal z grami, z którego może korzystać pociecha, aby mieć pewność, że bezpiecznie  spędza czas.

Takie gry czy to logiczne czy strategiczne, czy nawet zręcznościowe rozwijają wiele funkcji.  Wpływają na doskonalenie refleksu i sprawności manualnej, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi, koordynacji wzrokowo – ruchowej, czy umiejętność logicznego myślenia, dedukcji i kojarzenia. Na bazie tych gier możemy uczyć nasze maluchy podejmowania decyzji oraz ponoszenia ich konsekwencji.  Nie tylko pozwalają poszerzać wiedzę, ale również korzystnie wpływając na intuicję i umysł, a z drugiej strony pozwalają również rozładować emocje ( często te negatywne ), wyrabiają poczucie sukcesu oraz pośrednio wzmacniają poczucie własnej wartości.

Pobudzają wyobraźnię i kreatywność naszych dzieci, a bez nich  dzieciństwo na pewno byłoby nudne i puste. Kreatywne dzieci są bardziej otwarte na nowe doświadczenia, wykazują chęć poznawania otaczającego ich świata, łatwo nawiązują kontakty i łatwo odnajdują się w nowych sytuacjach.


Nie bójmy się korzystać ze świata gier lecz róbmy to umiejętnie, bo tak naprawdę mogą nam przynieść wiele dobrego. Uczmy nasze dzieci jak to robić, jak mądrze wykorzystać, to z czego my rodzice korzystamy tak naprawdę na co dzień, bo dzieci to świetni naśladowcy, więc dajmy im dobry przykład. 

Zobacz również

2 komentarze:

  1. Wszystko jest dla ludzi. Jedynie denerwuje mnie jak ktoś mówi, że ma grzeczne dziecko a ono cały dzień z tabletem. Dziwne, żeby nie było grzeczne jak siedzi tylko na dupie i gra. Uważam, że godzina to max dla dzieci na sprzęty elektroniczne. Będą starsze to czas wzrosnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważam, że wprowadzanie dziecka w tryb online jest niedobre, a jeśli już do niego doszło, to powinno mieć się nad tym całkowitą kontrolę. Ja moją córkę oczywiście nie odpycham od komputera od razu, ale wiem, co przy nim robi. Wolę wiedzieć, że moja córka gra np. w przygotowywanie pizzy (http://www.ubieranki.eu/gry/27/przygotuj-pizze_.html), niż potem dowiadywać się o tym, że nawiązywała przypadkowy kontakt z ciemnymi typami.. Tak, wiem, może jestem przewrażliwiony, ale tak to według mnie powinno wyglądać.

    OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)