In dziecko kolory rozwój równowaga stopy worki zabawy

Zabawy z woreczkami gimnastycznymi

Kolorowe worki gimnastyczne dają wiele możliwości zabaw, które można wykonywać zarówno w domu, jak i  każdym innym miejscu na powietrzu.

My akurat korzystałyśmy z gotowych woreczków, ale może je każdy uszyć w domu. Można je wykonać z dowolnych materiałów, różniących się fakturą, co pobudza zmysł dotyku, jak również można wypełnić nie różnymi produktami, watą, fasolą, grochem itp. 

Nasze woreczki, wykonane są z różnych materiałów, gładkich, śliskich, siateczki, co świetnie pobudza zmysł dotyku, jak również różnią się barwami, co stymuluje zmysł wzroku i można świetnie wykorzystać przy nauce kolorów, w co się bawiłyśmy. 
Ćwiczenia polegające na chodzeniu po woreczkach, przypominające małą ścieżkę sensoryczną. Maluch dzięki takiej zabawie ma możliwość rozwijania swojej wrażliwości na dotyk, rozpoznawania różnych faktur, rozwijania umiejętności utrzymywania równowagi oraz masowania stóp.Tak samo można pobudzać receptory dotyku znajdujące się na dłoniach, można również zgniatać woreczki, przekładać z ręki do ręki. 


Klasyczne ćwiczenie z gimnastyki korekcyjnej polegające na chwytaniu woreczka palcami, dzięki czemu wzmacniamy mięśnie stóp i nóg oraz kształtujemy wysklepienie stopy, zapobiegając płaskostopiu. 
Kolejne ćwiczenie, polegające na noszeniu woreczka na głównie, dzięki czemu ćwiczymy równowagę, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz koncentrację i umiejętność skupiania uwagi. Może być również stosowane jako ćwiczenie wyciszające.


Chodzenie po linii stawiając stopę za stopą, świetnie rozwija umiejętność utrzymywania równowagi. Kiedy maluch się troszkę zmęczy, możemy pobawić się w odgadywanie kolorów za równo w języku polskim, jak również kiedy uczymy się języka obcego rozpoznawanie tych barw w danym języku.Możemy również woreczki wykorzystać do zabaw polegających do rzucania do celu. Jest przy tym sporo zabawy, zwłaszcza kiedy obiektem rzutów staje się Mama ;)
Na koniec można budować z woreczków wieżę, co rozwija koordynację ręka-oko, umiejętność chwytania, zdolności konstrukcyjne oraz umiejętność koncentracji uwagi. Zabawy jakie przedstawiłyśmy, to na pewno część możliwości, kiedy można wykorzystać woreczki gimnastyczne, a wszystko tak naprawdę zależy od naszej i dziecka kreatywności. 

Zobacz również

5 komentarze:

 1. Sama bym po takich woreczkach pochodziła. Pamiętam to z dzieciństwa. Czasem nieprzyjemne, a czasem miłe uczucie... O dziwo zatęskniłam. A o tym nawet nie pamiętałam. Jak wiele rzeczy jest ukrytych w naszej podświadomości..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ledwo pamiętam tą zabawę z przedszkola. To ciekawa i prosta rozrywka stymulująca rozwój już od najmłodszych lat. Teraz mam za małego chłopczyka na tą zabawę ale będę o niej pamiętać kiedy troszkę podrośnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna, prosta zabawa / gra, którą można w łatwy sposób zrobić w domu. Czasami wystarczy tak niewiele by pobudzić wyobraźnię i zmotywować do świetnej zabawy :)

  Pozdrawiam, MG

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam zabawę woreczkami. Moja Młoda też je lubi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. wspomnienie dzieciństwa ...

  OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)