-->

In dziecko emocje przedszkole szkoła

Witaj szkoło, dzień dobry przedszkole

Wrzesień coraz bliżej, a wielkimi krokami nadchodzi początek roku przedszkolnego/szkolnego, tak istotny dzień w życiu naszych dzieci. Często po udanych wakacyjnych wyjazdach, późniejszym wstawaniu i robieniu tego na, co tylko dzieci mają ochotę, nie bardzo im się spieszy, by 1 września rano biec radośnie do szkoły czy przedszkola, choć pewnie znajdą się i takie, które tego dnia już nie mogą się doczekać.

Powroty wiążą się oczywiście ze zmianą codziennego funkcjonowania, pojawiają się mniejsze i większe obowiązki. Chociażby wcześniejsze wstawanie, nowe zajęcia, nauka samodzielności, czytania, pisania, samo skoncentrowanie uwagi na jednej czynności, to już duży wysiłek dla naszych pociech.
Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i tuż przed rozpoczęciem „nauki” zacząć przygotowywać dzieci, do nowej, troszkę innej rzeczywistości.

A od czego zacząć , jak to zrobić?

Przede wszystkim rozmawiać, o tym co się zmieni od 1 września i jakie umiejętności będą dziecku potrzebne.
Warto w tym celu wykorzystać, to wszystko co mamy na wyciągnięcie ręki: zabawki, książki, wycieczki oraz to, co możemy dać najlepszego dziecku, czyli siebie.

1.       Wycieczka
Jak wiemy wakacje to czas wycieczek, więc czemu przed końcem wakacji nie wybrać się do przedszkola/ szkoły, chociaż zobaczyć po raz pierwszy lub ponownie budynek, w którym nasze dziecko będzie spędzać sporą część dnia. Jeśli będzie taka możliwość, pokazać maluchowi jego sale, jak ona wygląda i rozmawiać, co po dzwonku, czy zamknięciu drzwi będzie się tam działo. Takie rozmowy oraz sam obraz miejsca, w którym będzie przebywać dziecko, zmniejsza towarzyszący zmianom, zwłaszcza tym nieoczekiwanym stres.

2.       Imprezy
Jeśli tylko to możliwe uczestniczyć w dniach otwartych czy innych imprezach, które może organizować dana placówka lub wydarzeniach, gdzie również pojawiają się koledzy z klasy czy grupy.

3.       A jak, to wyglądało u mnie.
Nasze wspomnienia, rozmowy o dniach spędzonych w szkole czy przedszkolu, o tym jak poznaliśmy tam wspaniałych przyjaciół, na pewno pomogą dzieciom lepiej przygotować się do nowej rzeczywistości. Warto w tym celu sięgnąć swoje albumy ze zdjęciami, przy których na pewno będziecie się świetnie bawić.

4.       Dobra energia
I to chyba w wielu sytuacjach, będzie ważnym elementem każdej rozmowy, zabawy z dzieckiem. Nasze nastawienie do szkoły czy przedszkola dla dzieci jest bardzo ważne, dlatego nie straszmy, nie wyrażajmy się źle o placówce, pracownikach, bo przecież to Wy tam posyłacie swoją pociechę.
Nie mówmy również, że z początkiem roku szkolnego, koniec zabawy, a pozostaną same obowiązki, bo uwierzcie, Wy sami do takiej pracy na pewno nie chcielibyście chodzić. Mówcie o tym co dobre, nowe zajęcia, książki, zabawki, nowi-starzy koledzy, kolejne wymyślone gry, wycieczki, do takiego miejsca dziecku będzie chciało się chodzić.

5.       Zabawcie się szkołę / przedszkole
U nas już od jakiegoś czasu, temat powrotu do przedszkola, tym bardziej, że Lu idzie do pięciolatków, pojawia się często w rozmowach i zabawach. Dużo rozmawiamy, o tym co będzie tam robiła, że nie będzie leżakowania, za to będzie więcej czasu na zabawę. Pozna nowych kolegów, nowych rzeczy się nauczy. Czytam książki o przedszkolu, bawimy się a to w szkołę – Lu jak się okazuje jest świetną nauczycielką od przyrody, o zwierzętach może opowiadać godzinami.
Wspólnie zastanawiamy się, co może jej się w tej nowej sali spodobać, jakie będą zabawki, zabawy? I tak próbujemy bawić się też w domu.

6.       Samodzielność
Dziecko w przedszkolu, a tym bardziej w szkole musi być samodzielne, często bardziej niż w domu, dlatego warto się tego uczyć w „bezpiecznym” środowisku, i to najlepiej też przez zabawę. Można posprzątać razem pokój, poskładać ubrania, maluch może samodzielnie przygotowywać strój na kolejny dzień, pamiętać o swoich zabawkach zostawionych w piaskownicy, spakować się na basen.

7.       Wyprawa
Warto przed rozpoczęciem roku szkolnego częściej pokonywać razem drogę do szkoły czy przedszkola, planować, co w tym czasie będziecie robić, jaki plecak, zabawkę będę trzymać w ręku. Czy będziemy iść krótszą czy dłuższą ścieżką - dajmy dziecku troszkę po decydować.  Dzięki temu dziecko może poczuje się pewnej podążając już dobrze znaną mu drogą i okolicą.

8.       Wyprawka
O to może być świetna zabawa, a później kiedy maluch wybierze swoją wymarzoną wyprawkę, pewnie będzie z niecierpliwością czekać, aż tego 1 września wszystko spakuje i dumnie powędruje do szkoły/przedszkola.

9.       Czas rozstania
Tu nigdy nie wiem czy ona jest silniejsza ode mnie, czy ja taka słaba, dlatego rozmawiamy o tym, ale też staramy się by ostatnie dni wakacji, nie polegały tylko i wyłącznie na wspólnym spędzaniu czasu. Można odwiedzić babcię i udać się na zakupy, można zostawić dziecko u kolegi / koleżanki (szczególnie z grupy lub klasy) np.: na godzinę. Myślę, że Wy też znajdziecie wiele pomysłów na ćwiczenie tej ważnej ( często trudniejszej dla rodziców ) umiejętności „bezbolesnego” rozstawania się.

10.   1 września
A tego dnia towarzyszmy naszym dzieciom i świętujmy, bo fajna mama czy tata to powód do dumy i wielka pomoc w pokonywaniu lęku przed nową sytuacją.


A Wy pamiętacie Wasz pierwsze dzień w szkole / przedszkolu?
Klocki SZKOŁA - Smily Play
Opaska - Reserved
Bluzka - dybcia.pl
Korale - Zakopane


Zobacz również

6 komentarze:

 1. Nasza Kinga zaraz ruszy na 2 rok swojego przedszkola także powoli się przygotowujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja młodsza córka w ubiegłym roku szła do trzylatków. Rozłąka, czas z obcymi dziećmi, w obcym miejscu. Były łzy, tęsknota, osamotnienie. Zdecydowanie ciężej znosiłam jej pierwsze dni w przedszkolu niż ona :D a ona? była zachwycona i w sumie gdyby nie choroby, które do samego grudnia pojawiały się notorycznie to nie byłoby żadnego problemu. Teraz obie nie możemy się doczekać przedszkola.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, ze najważniejszy punkt to 4. Ile dzieciaków musi się osłuchać, że już dobre się skończyło, że teraz tylko obowiązki. I te pytania, czy się nie boją, czy nie będą tęsknić... Po co nakierowywać dzieci na te kiepskie emocje? Warto podkreślać, że to nowa przygoda, nowe koleżanki, fajne doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nastawienie Rodzica najważniejsze. Zmienialiśmy córce przedszkole w ciągu roku szkolnego, a właściwie pod koniec, w maju. Mieliśmy dużo obaw, czy da radę, miała wtedy 3,5 roku, czy wejdzie w zgrane juz towarzystwo. I dała radę. Podeszliśmy bardzo pozytywnie, pokazaliśmy jej plusy tej zmiany, nie pokazywaliśmy naszego strachu i było super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne pomysły na oswojenie z powrotem do szkołyi przedszkola. My w tym roku zaczniemy przygodę ze żłobkiem, ale nietypowo bo od kwietnia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem swoje dziecko warto zapisać do przedszkola Kinderki (kinderki-przedszkole.pl)!

  OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)