-->

In emocje gra rodzinna pytaki

Rodzinna gra - PYTAKI


Długo i z niecierpliwością czekałam na swoje "Pytaki", nic w tym dziwnego, bo gra rozchodzi się jak ciepłe bułeczki.

Jednak nadszedł ten dzień i wspólnie naszą rodzinką, mogliśmy zagrać, bo my w końcu bardzo lubimy grać. Często siadamy wieczorami z Lu, wyciągamy planszówki i oddajemy się temu przyjemnemu zajęciu, gdzie nic nas nie goni, (ewentualnie przeciwnik) i kiedy możemy pobyć razem.

A na czym polega gra PYTAKI?

Tak naprawdę wystarczy otworzyć pudełko, w którym znajdziemy woreczek, budzi on od samego początku, ciekawość najmłodszych, ale nie ukrywam starszych też. Do niego wrzucamy, aż 96 pytaków – żetonów z pytaniami i zadaniami, które mogłoby się wydawać, że muszą być proste, bo gra nadaje się już dla 4-latków. 

Każdy z graczy losuje po kolei żeton i odpowiada na znajdujące się tam pytanie, i tu zaczyna się cała przygoda. 
Niby proste pytania, a z każdym dowiadujemy się więcej o sobie, o swoich najbliższych. Czasami naprawdę trzeba się nagłowić, a co najważniejsze zatrzymać na chwilę i pomyśleć o rzeczach, na które w codziennym pędzie nie zwracamy uwagi: „Jak można okazać Ci miłość” , „Czy lubisz poranki w Waszej rodzinie? „Co Twoim zdaniem jest najmilszym zwyczajem Waszej rodziny” i tu często zapadała cisza, bo czy my mamy zwyczaje, czy któryś z nich mi się podoba, a może wcale nie wiem co powiedzieć….

Gra wymaga od graczy większego zaangażowania i przemyślanych odpowiedzi. W bardzo prosty sposób, poprzez zabawę pokazuje nam rodzicom, co w codziennym dniu gdzieś umyka, a dzieci uczą się mówić o sobie, o rodzinie, o tym co im się podoba, a co nie. 

Ta gra uczy, że nie tylko, ilość, rzeczy materialne są ważne, ale my, tu i teraz. Pokazuje, że rodzina to coś więcej niż sami jej członkowie, że są relacje, na które zarówno mali, jak i duzi mogą mieć wpływ.

W pudełku znajdziemy również karty emocji oraz kostkę z rysunkami buziek, wyrażającymi różne nastroje, to świetny sposób na naukę rozpoznawania emocji, nazywania, wyrażania, a także odczytywania stanów emocjonalnych pozostałych członków rodziny. Każdy gracz nie tylko uczy się rozpoznawać i nazywać daną emocję, ale również odnosi ją do swojego doświadczenia, o czym tak naprawdę nie rozmawiamy na co dzień.

Ta gra, powinna znaleźć się w każdym domu, bo daje mam to, czego nie potrafimy odnaleźć każdego, zwykłego dnia…
Dzieciom pozwala budować bezpieczne i bogate w zrozumienie więzi rodzinne, a rodzicom ułatwia te trudniejsze rozmowy o emocjach, o relacjach w rodzinie, które warto już prowadzić od najmłodszych lat z naszymi pociechami.

Dodatkowo gra jest pozbawiona rywalizacji, a uczy rozmawiać, niby prosta czynność, ale uczy empatycznej rozmowny, uczy słuchać i wyrażać siebie, doceniać siebie i innych, o czym też często zapominamy.

Ja osobiście polecam grę każdemu, gram w nią na lekcjach z dzieciakami, w gabinecie, w domu, wszędzie tam gdzie mamy możliwość budowania relacji z drugą osobą. A powiem, że chyba nie ma osoby, która nie chciałaby poznać PYATAKÓW!

Pytaki znajdziecie TUTAJ

Zobacz również

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)