In dzieci idol muzyka poczucie bezpieczeństwa poczucie własnej wartości

Będę jak mój idol


Dzieci lubią się wzorować na innych, ponieważ poprzez naśladownictwo nabywają nowych umiejętności i zdobywają potrzebną wiedzę o świecie. 

Tak już biologia nas skonstruowała, że na każdym etapie potrzebujemy bliskiej osoby do identyfikacji.
Już na samym początku niemowlęta tworzą bardzo ważną więź z rodzicami, dzięki której budują poczucie bezpieczeństwa, które staje się podstawą do tworzenia wiedzy o sobie oraz kształtowania poczucia własnej wartości. Dlatego rola rodzica na tym etapie jest bardzo ważna, ponieważ to dziecko poprzez naśladownictwo, uczy się reguł panując w społeczeństwie, uczy się rozpoznawać i wyrażać uczucia, uczy się jak być członkiem większej grupy.

W późniejszych etapach pojawia się coraz więcej wzorów do naśladowania, mogą być nimi starsze rodzeństwo, koledzy czy koleżanki, wujkowie, ciocie, nauczyciele. Dziecko podpatrując, to co oni robią, szuka niejako pomysły na siebie, ale również poprzez naśladownictwo uczy się nowych umiejętności, a także zdobywa poczucie, że jeżeli inni tak mogą, to ja również.

W ten sposób odbywa się rozwijanie poczucia tożsamości, czyli jak wyżej pisałam, odpowiedzi na pytanie „kim jestem”. Każde dziecko na pewnym etapie swojego życie, wcześniej bądź później przechodzi zauroczenie jakimś idolem, postacią z bajki czy kimś z najbliższego otoczenia.

My jako rodzice za bardzo nie mamy wpływu na to, kto może stać się idolem naszych dzieci ( no może na początku mamy, kiedy decydujemy o tym jakie bajki będzie poznawać ) oczywiście, najważniejsza jest rozmowa i bycie razem z dzieckiem, ponieważ to właśnie w wyjątkowych postaciach dzieci szukają zarazem normalności, ale i tej wyjątkowości, którą chcą poczuć sami. Przecież superbohater na co dzień jest taki jak ja, tylko posiada jakieś moce, ja pewnie też je mam. Dlatego należy podkreślać, że tą „wyjątkowość” naszych pociech, by nie zabierać im dzieciństwa.

Oczywiście dziecko będzie chciało naśladować zachowania swojego ulubieńca i do póki nie robi sobie krzywdy, nie przeszkadzajmy mu w tym, bo on tak poznaje otaczający go świat. Lepiej wykorzystajmy jego fascynację do rozmów, wspólnego spędzania czasu czy rozwijania zainteresowań. Mówmy też o swoich ulubionych bohaterach z dzieciństwa, co my w nich lubiliśmy, czemu chcieliśmy być tacy jak oni, to również pomoże zrozumieć dzieciom, że te postacie są tylko bohaterami z bajek, książek czy filmów.

Dodatkowo dając dzieciom poczucie normalności, ale także wyjątkowości budujemy ich poczucie własnej wartości i jednocześnie zapobiegamy zwróceniu się ich w stronę negatywnych wzorców, bo nie będą tam szukać zrozumienia, kiedy zostaną odtrąceni przez najważniejsze dla nich osoby.
A jak wiemy, upodobania dzieci często się zmieniają, dzisiaj są Batmanem, jutro to już wolą być poszukiwaczem dinozaurów, choć czasem te „miłości” trwają a dłużej. Jako rodzice bądźmy cierpliwi, bo przecież kiedy idol spełni swoją funkcję, po prostu odejdzie, a fascynacja nim zupełnie przeminie.

Ale co możemy zrobić w czasie fascynacji?

Na pewno warto poznać idola naszych dzieci, jakie wartości i potrzeby reprezentuje, których nasz maluch może w nim szukać. U nas aktualnie Ala za każdym razem, kiedy tylko padnie pytanie kim będzie w przyszłości, odpowiada tajną agentką. Oczywiście nikt się nie śmieje, a raczej staram się pokazać jej, że taka postać na pewno musi posiadać dużą wiedzę o świecie, co świetnie rozbudza jej ciekawość i chce wiedzieć coraz więcej i więcej, że musi być świetnym sportowcem, przez co chęć do aktywności fizycznej rośnie i daje przyjemność, że musi też pracować w skupieniu, co również daje możliwość pracy nad koncentracją i umiejętnością wyciszania się czy nauką relaksacji.
Oczywiście fascynacje różnymi postaciami, zmieniają się dość często, teraz kiedy Ala weszła w etap seriali dla dzieci, główny prym wiedzie „Soy Luna” przyznam szczerze, sama też często z nią oglądam przygody Luny. Stąd też wzięła się fascynacja śpiewaniem i chęć zdobywania i doskonalenia nowej umiejętności – jazdy na wrotkach. W zeszłym roku Ala nie wykazywała chęci, a teraz gdy tylko wychodzi słońce pyta, kiedy pójdziemy pojeździć. Jak widać idole pozwalają naszym dzieciom, budować wiarę w siebie i we własne możliwości. To od nas rodziców zależy, czy to wzmocnimy, czy od razu podetniemy im skrzydła, bagatelizując ich fascynację jakąś postacią.
Pamiętajmy!

Na każdym kroku podkreślajmy „normalność” i „wyjątkowość” dziecka, to dla nich jest naprawdę ważne!Słuchawki - Trefl
Bluzka - Mosquito
Spódnica - Fouremki

Zobacz również

9 komentarze:

 1. Dzieci uwielbiają śpiewać. Dobrze, że teraz można takie fajne gadżety kupić i wzbudzać w nich chęć do działania i trenowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córa póki co naśladuje mnie. Dzisiaj się powiedziała do psa "do jasnej cholery", więc muszę zwracać uwagę co przy niej mówię.

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba rzeczywiście obowiązkowy etap każdego dziecka. Sama miałam wielu idoli, zmieniali się tak szybko, że rodzice chyba za tym nie nadążali.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że tu ogromna rola nas rodziców, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Warto się wysilić i tak kreować rzeczywistość wokół, by dziecko odnajdowało w niej jak najwięcej niezwykłych wartościowych idoli wokół siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj moi rodzice z moimi fascynacjami i idolami mieli prawdziwe skaranie boskie. Szczególnie gdy był byłam straszą. Na myśl o tym że czeka mnie coś podobnego już uzbrajam się w pokłady cierpliwości ale całkowicie się z tobą zgadzam, że to ważne i warte pielęgnowania i poznawania

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczne są te słuchawki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacja te sluchafki naszczescie moja 5 latka jeszcze nie ma takich potrzeb

  OdpowiedzUsuń
 8. Super słuchawki :) Jak moja podrośnie to na pewno też jej takie kupię :) Jeszcze nie mówi dobrze, a już śpiewa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Obecnie jako takiego idola nie ma. Uwielbia za to klocki Lego, teraz zaczyna czytać komiksy z ulubionymi bohaterami. Jak był mniejszy mówił że chce być traktorzystą :D

  OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)