-->

In klocki koncentracja rozwój uwaga zabawa

Rok dobrej zabawy – klocki, a koncentracja uwagi
Wielu rodziców często narzeka, że ich dzieci albo nie potrafią się bawić, albo bardzo szybko się nudzą, często zmieniają aktywność i nie potrafią dłużej się na czymś skupić.


Koncentracja uwagi to ważna umiejętność, którą powinien opanować każdy z nas. Aby dziecko mogło się na czymś skupić, potrzebuje poza spokojem odpowiednio ukształtowanego układu nerwowego, a co za tym idzie musi nauczyć się reagować na „ważne” dla niego bodźce, a ignorować te, które go rozpraszają. 
Niestety w dzisiejszym świecie jest to bardzo trudne, ponieważ dzieci już od początku są zalewane masą bodźców różnego pochodzenia, z którymi muszą sobie poradzić. Już od samego początku w świecie dzieci nawet już tych najmniejszych pojawia się masa zabawek, dźwięków, kolorów, które zewsząd docierają do maluszka. Często już od wczesnych lat dzieciom towarzysz telewizor, tablety, które w 100 % odciągają uwagę od wykonywanych czynności, przez co docierający dźwięk, migający obraz, przyzwyczaja dzieci do bardzo silnej stymulacji, co jest przyczyną trudności w koncentracji uwagi i niemożliwości wykonywania jednej czynności dłużej niż 3-5 minut.
Im młodsze dziecko, tym umiejętność skupiania uwagi jest mniejsza, dlatego tym ważniejsze staje się stworzenie odpowiednich warunków do nauki, zabawy, by nabyć tą umiejętność, ponieważ maluszka bardzo łatwo jest przestymulować, ponieważ jego mózg potrzebuje więcej czasu na uporządkowanie sobie zdobytej wiedzy.

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

Przede wszystkim poświęcając mu swój czas. Tu możecie sprawdzić, ile czasu spędzacie na zabawie z dzieckiem – przydatna funkcja Kalkulator Zabawy – koniecznie zobacz!

Po drugie dziecko należy zaciekawić daną czynność, więc jeśli my będziemy się nudzić czy robić coś na siłę maluch to wyczuje.

Po trzecie musi być odpowiednio zmotywowane, a czynność / zadanie, na którym ma się skupić musi być dla niego przyjemne, wówczas maluch będzie chciał podjąć i kontynuować daną aktywność.

Na koniec pamiętajmy, aby się na czymś skupić i aktywnie odbierać docierająca do nas bodźce potrzebne jest działanie, dlatego najlepiej w tym celu wykorzystać wspólną zabawę.Doskonałym sposobem na ćwiczenie koncentracji uwagi jest zabawa klockami. Bawić się lubianymi przez dzieci klockami, które nie ograniczają i nie narzucają sposobu zabawy, a dają nieograniczone możliwości.

Zabawy konstrukcyjne poza nauką skupiania uwagi pozytywnie wpływają jeszcze na inne zdolności: pobudzają wyobraźnię i kreatywność, rozwijają zdolności manualne, tak przydatne w szkole, spostrzegawczość, myślenie przestrzenne.

Dzieci z klocków mogą tworzyć rzeczywiste twory, budować coraz to nowsze i bardziej skomplikowane budowle, tym samym kształtując poczucie własnej wartości. Poza tym zabawy klockami nigdy się nie nudzą, ponieważ są zabawką uniwersalną, bawią się nią maluszki, przedszkolaki, chłopcy i dziewczynki.

Dodatkowo klocki są świetnym elementem edukacyjnym, ponieważ w czasie budowania dzieci uczą się rozpoznawać kształty, kolory, poszerzają swoje słownictwo, uczą się klasyfikować przedmioty, czy liczyć.

Takie zabawy jak rozpoznawanie kolorów, rozpoznawanie kształtów, liczenie z ilu klocków uda zbudować się wieżę, uczą dziecko samodzielności, eksperymentowania, a nie tylko odtwarzania i powielania jednej zabawy, jak to jest w przypadku wielu zabawek dostępnych na rynku.


Dlatego pamiętajmy, że koncentracja uwagi to bardzo ważna umiejętność bez której trudno zdobywać dziecku wiedzę o otaczającym go świecie, dlatego wspólnie zacznijcie stymulować ją od dziś. 


Dlatego też zachęcamy Was do udziału w akcji, której stałyśmy się ambasadorkami: Rok Dobrej Zabawy. Ma ona na celu przypomnieć nam rodzicom jak ważne są wspólne chwile spędzane z dzieckiem. A my przez kolejne 12 miesięcy będziemy inspirować do zabawy.W ramach akcji Rok Dobrej Zabawy mam dla Ciebie 5 % rabat na wszystkie klocki ze strony Patatoy.pl (oprócz Lego).

Zobacz również

15 komentarze:

 1. Te klocki wyglądają świetnie! Myślę, że i moja 2,5 latka byłaby nimi zachwycona, choć pewnie denerwowałaby się, że jeszcze nie umie sama nawlec ich jak koraliki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że taki zestaw świetnie się sprawdzi przy młodszych i starszych dzieciach, a zabaw można wymyślać tysiące :)

   Usuń
  2. Moj synek nawlekal jak mial wlasnie 2,5 roku. Bawi sie takimi koralami do dzis. Sprobuj corka Cie zaskoczy. Zobaczysz

   Usuń
 2. Wow, niby zwykle klocki drewniane a jednak masa możliwości zabawy. Mega kreatywna zabawka. W takie warto inwestować. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mysle ze takie zabawki sa wiecej warte niz inne plastikowe samochodziki, ktore ani nie sa bezpieczne ani praktyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. świetne są te klocki, a w dzisiejszych czasach faktycznie spory kłopot jest z koncentracją u dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety za dużo bodźców, a za mało czasu mamy dla dzieci

   Usuń
 5. Moja córka uwielbia wszelkiego rodzaju klocki drewniane plastikowe itd. I potrafi naprawdę świetnie się nimi bawić i uczuć dzięki nim

  OdpowiedzUsuń
 6. ja to się boję do tego kalkulatora zaglądać bo kiepsko wyjdzie pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Batdzo fajne kolprowe klocki. Mój syn uwielbia budować i ma różne rodzaje klocków. Wszystkie, dosłownie, używa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, to świetnie rozwija swoją kreatywność i zdolności manualne

   Usuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)