In macierzyństwo mama mózg odprężenie odstresowanie poczucie spokoju pozytywne myślenie psyche relaks stres zadowolenie zajęcia

Stres? mam na Ciebie sposób.


foto. felicitydoyle.com.au


Stres towarzyszy nam tak naprawdę codziennie i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ jego skutki możemy odczuwać dużo później, i wtedy ciężko nam połączyć wcześniejsze wydarzenia czy sytuacje z aktualnymi odczuciami. 

Jak reagujemy na stres? No właśnie stres oddziałuje na nas, nasz organizm w trzech płaszczyznach :

- Fizjologia - czyli to co mówi do nas organizm :  przyśpieszony puls, sztywność karku, suchość w jamie ustnej, ucisk w gardle, pobudzenie psychoruchowe, naprzemienne uczucie gorąca i zimna, gonitwa myśli, rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość, kołatanie serca, napięcie mięśni rąk i nóg, 

- Psychika  - czyli rozdrażnienie, podejrzliwość, poczucie osamotnienia, trudności z podejmowaniem decyzji, zachwiane poczucie własnej wartości, wrogość, odczuwanie nieokreślonego lęku, ataki złości, apatia, przygnębienie, 

- Zachowanie ( behawior ): zaburzenia snu (bezsenność lub wzmożona senność), nagłe wybuchy gniewu lub płaczu,zwiększona pobudliwość, tiki nerwowe, impulsywność działania, utrata apetytu lub uczucie ciągłego głodu, nadużywanie alkoholu, nadmierne palenie, konfliktowość, brak satysfakcji z wykonywanej pracy, obniżona wydajność,

10 SPOSOBÓW JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM

1. Nart się inteligentnie

Czyli nie kumuluj w sobie złości i napięcia. staraj się je rozładowywać w sposób inny, jak sport, gimnastyka, czy dłuuuugie spacer, jeśli nie lubisz ćwiczyć. Intensywny marsz na świeżym powietrzu idealnie rozładowuje napięcie psychiczne i daje poczucie odprężenia, ponieważ podnosi się poziom endorfin we krwi, co odpowiada za nasz spokój i poczucie zadowolenia. 
Poza tym każda dawka ruchu przybliża nas do wymarzonej figury, poprawia sprężystość skóry, czyli podnosi się nam poziom poczucia własnej wartości. 

2. Kiedy trzeba mów  "NIE"

Nie bój się mówić "nie" zarówno w domu, jak i w pracy, niech nadmiar zadań nie przewyższa Twoich możliwości. W domu rozdziel tak obowiązki, by każdy miał coś do zrobienia i nie czuł się obciążony, a w pracy nie ulegaj pod wpływem próśb. Często jedno ustępstwo rodzi falę dodatkowych zadań do wykonania. Mów też "nie" wszelkiej krytyce i podważaniu kompetencji, w ten sposób mówisz sama do siebie "tak", jestem dobra.

3. Zorganizuj "idealny: rozkład dnia

Ustal rzeczy, które są najważniejsze do zrobienia i skupiaj się na nich i również ustal dzień całej rodziny, wtedy nie będziesz się denerwować, że coś nie zostało dograne do końca. Przejmiesz pewną kontrolę i przewidywalność, co wprowadzi spokój i harmonię do życia codziennego. 

4. Odpoczywaj

Sen jest ważny nie tylko dla odpoczynku, ale podnosi inteligencję emocjonalną oraz sprzyja radzeniu sobie ze stresem. Pozbawiając się snu poziom hormonu stresu się podnosi, nawet w sytuacji kiedy nie pojawiają się czynniki stresogenne. Dlatego drogie Mamy śpijmy ile się da ;)
Nauczmy rodzinę, że sen też nam się należy. A jeśli nie sen, to może relaksacyjna kąpiel, która rozluźni mięśnie, bądź porostu poleż i posłuchać np, muzyki relaksacyjnej, Znajdź każdego dnia chwilę, by choć prze 15 minut się odprężyć. 

5. Myśl pozytywnie

Pozytywne myślenie, czyli w sytuacji stresowej lub kiedy czujesz napięcie, staraj się pomyśleć o jakieś pozytywnej rzeczy, sytuacji, wydarzeniu.( czymś miłym, co w danym dniu, tygodniu się wydarzyło)  Niech Twój mózg przekieruje całą swą uwagę na informacje wolne od zmartwień, ale Ty musisz mu w tym pomóc. Jeśli trudno się skupić na takim wydarzeniu,m zapisz je sobie na kartce i czytaj, łatwiej będzie na nie przekierować całą uwagę.

6. Nie przejmuj się krytyką


Jednym słowem nie przejmuj się "idiotami". Nie wdawaj się w głupie rozmowy z nerwusami, nie warto tracić na nie swojej energii. Jeśli sytuacja dotyczy pracy lub bliskiej osoby, zachowaj kamienną twarz, nie pozwól , by ktoś wyładowując swój gniew na Tobie, popsuł Ci cały dzień, nie analizuj tego, nie szukaj odpowiedzi.Po prostu rób swoje i myśl swoje.

Również nie krytykuj sama siebie. Im bardziej się skupiasz na negatywnych myślach, 
większą osiągają moc. 

7. Pozwalaj sobie na zachcianki

Obdarowujesz innych, rób to też dla siebie. Zrób sobie prezent, odwiedź ulubione miejsce, spotykaj się z przyjaciółmi. Bądź po prostu napij się gorącej czekolady i poczytaj dawno odłożoną książkę. 

8. Doceniaj to co masz 

Docenianie tego, co się posiada na podstawie przeprowadzonych badań, obniża poziom kortyzolu czyli hormonu stresu o 23%. Bądź wdzięczna za to co masz, za to co osiągasz, samopoczucie wzrośnie, poczujesz się lepiej oraz zyskasz więcej energii do działania.

9. Pij mniej kawy

Niestety tak, kawa wyzwala adrenalinę, odpowiadającą za reakcję walki lub ucieczki, które odsuwa racjonalne myślenie na rzecz szybkiego działania. Co również wiąże się z tym, iż działaniem zaczynają kierować emocje. 

10. Sięgaj po wsparcie

Samemu nie da się ze wszystkim walczyć, czasami przydaje się pomoc i nie bójmy się o nią prosić. 
Często powiedzenie komuś o swoich obawach, napięciach, pozwala spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, co często otwiera nowe drogi na ich rozwiązanie czy rozładowanie. 
Zobacz również

6 komentarze:

 1. jak nic nie pomaga to ja wspomagam się destresanem max. Lekarz mi go polecił, bo chciałąm tabletki ziołowe a nie coś agresywnego i mocnego i jak się okazało bardzo się sprawdziły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. warto tez sobie pomagać, właśnie takimi, można powiedzieć domowymi sposobami :)

   Usuń
 2. Magdalena Kobylarczyk2 września 2014 21:34

  Stres może mieć też dobre skutki. Mobilizuje nas do działania w sytuacji, kiedy sądzimy, że już nic nam nie wychodzi.... Poza tym istnieje jeszcze zjawisko wzrostu po traumie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że ma często pozytywny i konstruktywny wpływ, o tym pewnie też niebawem napiszę :)

   Usuń
  2. U mnie na przykład jest z tym różnie, ale na przykład dzisiejsze wyjście do baru z ludźmi, których nie znam i wydają mi się być bardziej rozwinięci pod względem komunikatywności itd. mnie stesują nie chce źle wypaść, zwłaszcza, że mam pecha co do znajomych

   Usuń
  3. tak w takiej sytuacji ,wyjścia mogą być stresujące, ale w końcu nie można się poddawać i pewnie Ci wspaniali znajomi gdzieś czekają ;)

   Usuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)