-->

In dziecko nauka usypiania rozwój sen zasypianie

5 nawyków, które ułatwią zasypianie


Po urodzeniu niemowlę przesypia od 15 do 20 godzina na dobę. Między 8 a 12 tygodniem życia rytm snu zaczyna się normować i zegar biologiczny dziecka powoli zaczyna dostosowywać się do rytmu dobowego. Warto niemal od urodzenia przyzwyczajać dziecko do określonych czynności, które będą mu się kojarzyły ze snem i z czasem ułatwią zasypianie.

Jak pomóc dziecku w zasypianiu?


Obserwujmy dziecko uważnie i uczmy się wychwytywać subtelne sygnały, które do nas wysyła, kiedy jest senne: trze oczka, ziewa, ciągnie się za ucho. Wiele dzieci zaczyna robić się bardzo marudnych ze zmęczenia. Warto reagować zawczasu, zanim maluch stanie się zbyt zmęczony i zbyt rozdrażniony, by się wyciszyć.
Pomóżmy maleństwu w rozpoznawaniu pór dnia. Z czasem nauczy się rozróżniać, czy jest dzień czy noc. Kiedy śpi w ciągu dnia nie zasłaniajmy okien i nie ściszajmy telewizora, niech codzienne życie domowe toczy się swoim normalnym torem. W nocy starajmy się zachowywać troszkę ciszej. Kiedy maluch się wybudzi nie zapalajmy głównego światła, a jeśli trzeba go przewinąć, zróbmy to szybko i delikatnie.
Ważna jest również rutyna w ciągu dnia, tak by zabawa, spacer czy sen obywały się mniej więcej o tej samej porze. Oczywiście każde dziecko jest inne i każde z czasem wykształci swoje własne pory drzemki i usypiania. Warto dostosować się do tego wewnętrznego zegara i podążać za potrzebami dziecka.
Na początku możemy spać z dzieckiem w jednym łóżku lub ułożyć malucha w łóżeczku z opuszczanym bokiem tuż obok łóżka rodziców.Bliskość sprzyja szybkiemu reagowaniu na płacz malucha i ułatwia karmienie piersią. Dziecko z kolei lepiej śpi i czuje się bezpiecznie w pobliżu mamy i taty.

 

Wieczorne rytuały, które pomogą dziecku w zasypianiu


1.            Relaksująca kąpiel
Zabawy w wodzie to świetne odprężenie dla maluszka po dniu pełnym aktywności. To także wyraźny sygnał, że dzień zbliża się ku końcowi. Ważne, by nie kąpać głodnego malucha, bo można go dodatkowo rozdrażnić. Do kąpieli można wprowadzić elementy masażu, które na pewno poprawią samopoczucie dziecka i pozwolą mu się wyciszyć przed snem.

2.            Kojący masaż
Zasypianiu sprzyja również masaż. Warto dla wyciszenia dziecka po kąpieli masować jego ciało przez kilka minut, tak by spięte mięśnie mogły się rozluźnić. Można do tego wykorzystać codzienne wieczorne wcieranie w skórę balsamu pielęgnacyjnego lub olejku.

3.            Kolacja
Przed snem należy podać posiłek sycący, ale jednocześnie lekkostrawny, by treść zalegająca w żołądku dziecka nie przesadzała mu w zasypianiu. Niemowlęta do końca 6 miesiąca powinny być karmione wyłącznie piersią. Starsze maluszki mogą zjeść np. lekką kaszkę na wodzie.

4.            Czytanie do snu
Aby maluchowi ułatwić wyciszenie, a tym samym zasypianie, można mu śpiewać kołysankę lub czytać bajeczki do snu. Ze starszymi dziećmi można porozmawiać o minionym dniu, o tym, co się wydarzyło lub co go niepokoi. Taka rozmowa pomoże maluszkowi uspokoić się i łatwiej zasnąć. Podczas czytania i w czasie rozmowy warto dbać o kontakt fizyczny, ponieważ ciepło naszego ciała działa kojąco i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

5.            Układanie do łóżka
Dziecko należy położyć w łóżeczku, kiedy jest senne, ale jeszcze świadome tego co się dzieje. Ważne również, by usypiać malca w miejscu gdzie ma spędzić noc, tak by go nie przenosić między pokojami.

Zobacz również

3 komentarze:

  1. Wieczorne rytuały to bardzo ważna sprawa... Wydaje mi się, że to one najbardziej wpływają na spokojny sen dziecka.
    Chociaż mojego czasami mimo to trudno poskromić - cóż, takie dni też bywają

    www.MartynaG.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie to by się przydały rady jak zapędzić 4 latka do łóżka :) Jak Franek był mały cieple mleczko załatwiało sprawę - odpływał w minute

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)