In blw karmienie dziecko psychika rozwój wybór

BLW czyli jak to się je.


źródło


BLW (Baby Led Weaning) - czyli kontrolowane wprowadzenie przez dziecko pokarmów stałych.     

Na czym polega­­­?

Na tym, że podaje się niemowlęciu pokojone surowe, warzywa, owoce i dodatkowo pieczone produkty, a maluch sam dokonuje wyboru, tego co chce zjeść i samodzielnie wkłada pokarm do buzi. Daje to możliwość dziecku dokonywania wyborów, a także rozwija umiejętność podejmowania decyzji. Sama forma podania, to że dziecko może zobaczyć rzeczywiste warzywa i owoce, a nie zmiksowane papki, umożliwia mu poznawanie świata. Metoda ta, nie tylko sprawia maluchom wiele radości, zabawy i dostarcza satysfakcji, ale również rozwija i wspomaga pracę mózgu, wpływa na rozwój techniki żucia  oraz połykania przez co usprawnia proces mówienia, ale o zaletach będzie nieco później.

Kiedy można stosować?

Metodę tą można już stosować od 6 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna stabilnie siedzieć i jest w stanie samodzielnie zająć się jedzeniem,  czyli kiedy potrafi już chwytać palcami ( chwyt dłoniowy, kiedy maluch chwyta przedmiot  całą powierzchnią dłoni i przekłada go z jednej ręki do drugiej) oraz poprowadzić rękę do buzi. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i jedno może być gotowe na samodzielne jedzenie nieco wcześniej ,a drugie później.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa oraz obawy o zakrztuszenie, metoda ta daje dziecku możliwość kontrolowania, tego co bierze do buzi, przez co szybciej nabywa umiejętność bezpiecznego jedzenia. Sama  Światowa Organizacja Zdrowia akceptuje jedzenie w kawałkach jako jedna z pierwszych metod nauki żywienia po ukończeniu przez dziecko pół roku.
 Początkowo można podawać dziecku, dla zmniejszenia naszej obawy przed zachłyśnięciem papki i czy inne pozamleczne produkty, tak by maluch miał możliwość poznawania nowych smaków i nie należy się martwić, kiedy większość posiłku wyląduje na podłodze, ponieważ do pierwszego roku życia, głównym składnikiem diety malucha i tak pozostaje mleko.

A jakie zalety niesie ze sobą ta metoda?

Z przeprowadzony badania wynika, iż mózg dziecka rozwija się w 40% przez pierwsze 4 lata i kolejne 20% przez 2 lata, czyli od 0 do 6 lat mózg nabywa 80% swojej sprawności. Dlatego ważne jest by odpowiednio go stymulować już od najmłodszych lat, do tego celu można również wykorzystać naukę jedzenia.

Przede wszystkim poza nabywaniem i rozwijaniem tak ważnej umiejętności jedzenia, operowania żuchwą i połykania, co z punktu logopedów bardzo pływa na późniejszą szybszą naukę mówienia, to również metoda ta wpływa na pracę mózgu po przez pobudzanie różnych zmysłów. BLW w naturalny sposób wprowadza dziecko w świat kształtów, kolorów, barw, smaku, zapachu czy różnych faktur. W dużej mierze poza zmysłem smaku i wzroku, pobudzany jest zmył dotyku przez co w mózgu następuje przyspieszenie procesu mielinizacji, dzięki któremu następuje szybszy przekaz informacji i tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi/ Mówi się, że zmysł dotyku jest „pokarmem dla mózgu”, ponieważ rozwija się on jako pierwszy jak również wpływa na stymulację umiejętności sensoryczno – motorycznych.

W przypadku zdolności motorycznych, metoda BLW pozwala dziecku eksperymentować, z chwytaniem, trzymaniem czy przemieszczaniem jedzenia, przez co dzieci karmione w ten sposób, bez używania kosztownych „wspomagaczy” rozwija koordynację ręka- oko, ćwiczy chwytanie oraz szybciej  uczy się posługiwać sztućcami.

BLW wpływa na lepszą komunikację pomiędzy dzieckiem, a rodzicami, ponieważ mama czy tata ma możliwość poznania malucha, jego upodobań smakowych możliwości rozwojowych. Dziecko nie jest zmuszane do jedzenia, przez co ten czas kiedy rodzice towarzyszą swoim maluchom podczas jedzenia  staje się przyjemny i buduję pozytywną relację. Również wpływa na rozwój społeczny,  ponieważ w przypadku tej metody dzieci można powiedzieć stają się pełnoprawnymi członkami rodziny i uczestniczą w wspólnych posiłkach, a nie tak jak w przypadku tradycyjnego karmienia, przeważnie jedzą, kiedy inni członkowie zajęci są innymi obowiązkami.


BLW wpływa również na budowanie poczucia własnej wartości, kiedy dziecko samo decyduje o tym, co zje, czuje że jest ważne, że dorosły darzy go zaufaniem, co również w przyszłości przekłada się na lepsze relacje z rodzicami oraz obniża ryzyko pojawienia się bulimii czy anoreksji, które wiążą się ze złym obrazem jedzenia, a przy tej metodzie dziecko je samo i nikt nie wymusza na nim tego, co zje i  ile zje. 

Artykuł pojawił się na portalu TATENTO.PL na który serdecznie zapraszamy.

Zobacz również

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)