Za pracę mózgu odpowiadają połączenia między neuronami (synapsy), które kształtują się już w życiu płodowym. Po narodzeniu proces ten jest kontynuowany – tworzenie się synaps, czyli synapso-geneza, osiąga swój szczyt między 6 miesiącem a 2 rokiem życia dziecka. Z badań wynika, iż powstaje ich łącznie około BILIARDA. W tym czasie w korze mózgowej malucha znajduje się około dwa razy więcej synaps niż u osoby dorosłej. Mózg pracuje i rozwija swoje możliwości, wykonuje duży wysiłek.
Przeprowadzone badania dowodzą, iż mózg dziecka rozwija się w 40% przez pierwsze 4 lata, a przez kolejne 2 lata o kolejne 20%. Oznacza to, że od poczęcia do ukończenia przez dziecko 6 lat mózg nabywa 80% swojej sprawności. Dlatego ważne jest, by dziecko od najmłodszych lat mogło swobodnie eksplorować otoczenie i mieć kontakt z różnymi bodźcami, stymulującymi wszystkie zmysły. Nie mniej ważna jest dieta bogata w składniki odżywcze, które wspomagają pracę mózgu.
1. Ważna jest regularność
Noworodki i niemowlaki potrafią jeść nawet 10 razy w ciągu doby, jednak z wiekiem, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat aktywnie, przerwy między posiłkami zaczynają się wydłużać. Warto pamiętać, że kiedy przerwy są dłuższe niż 3-4 godziny, u naszego malucha zaczyna spadać wydolność fizyczna oraz umysłowa. Nie potrafi się on wówczas skoncentrować i osłabieniu ulega funkcja myślenia. Dlatego ważne, by dzieci jadły regularnie 5 posiłków dziennie: pierwsze i drugie śniadanie, obiad, lekki owocowy podwieczorek oraz kolację.
2. Tłuszcze źródłem sukcesu
Kwasy tłuszczowe odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ uczestniczą w procesie budowania komórek. Są niezbędne zwłaszcza u dzieci w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu. Sam mózg jest w 60% zbudowany z tłuszczów. Wystarczy 2 razy dziennie podać dziecku w zupie bądź innych potrawach łyżkę oliwy czy oleju np. rzepakowego, by dostarczyć organizmowi niezbędne składniki oraz umożliwić wchłoniecie witamin, jak A, D, E i K, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach.
Bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych są ryby, jak łosoś, halibut oraz orzechy, brokuły i sałata. Ryby zawierają również kwasy omega-3, dzięki czemu wspomagają rozwój zdolności poznawczych, zapamiętywania oraz zdolności językowych.
Inne produkty bogate w kwasy omega-3:
- nasiona lnu,
- olej sojowy,
- produkty sojowe,
- orzechy,
- migdały,
- masło,
- pestki dyni,
- w zależności od sposobu chowu (!) również jajka i mięso.
3. Poznawanie nowości
Czyli metoda BLW, dzięki której maluch ma możliwość samodzielnego wybierania oraz wkładania różnych produktów do buzi. W ten sposób poznaje nie tylko nowe smaki, ale również kolory, faktury, temperaturę, przez co stymuluje wszystkie zmysły, nie tylko zmysł smaku. Samodzielne jedzenie nie tylko sprawia maluchom wiele radości i zabawy, ale również rozwija i wspomaga pracę mózgu, uczy samodzielności, umiejętności podejmowania decyzji oraz rozwija koordynację oko-ręka. Oprócz tego wpływa korzystnie na rozwój techniki żucia oraz połykania przez co usprawnia proces mówienia.
Co ma wspólnego BLW z pracą mózgu? Pobudzanie różnych zmysłów w czasie stosowania metody BLW, w tym głównie zmysłu dotyku, powoduje przyspieszenie procesu mielinizacji, odpowiedzialnego za szybszy przekaz informacji. Sprawia również, że tworzą się nowe połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi. Mówi się, że zmysł dotyku jest „pokarmem dla mózgu”, ponieważ rozwija się on jako pierwszy. Ma również kluczowe znaczenie dla rozwoju umiejętności sensoryczno – motorycznych (mających wpływ także na naukę czytania i pisania).
4. Śniadanie to podstawa
Ważne by dzień zaczynać od śniadania, po którym metabolizm przyspiesza produkowanie energii, a mózg otrzymuje niezbędne składniki do pracy po „leniwej” nocy. Ten pierwszy posiłek uzupełnia braki glukozy, której poziom obniża się w trakcie snu. Glukoza stanowi niezbędny składnik dla rozwoju mózgu, ponieważ odpowiada za prawidłowy przepływ informacji pomiędzy komórkami oraz przenoszenie tlenu przez erytrocyty (krwinki czerwone).
Bardzo ważne, aby glukoza była dostarczana do organizmu stopniowo w postaci produktów bogatych w złożone węglowodany, takie jak: pełnoziarniste produkty zbożowe, pieczywo razowe, makarony czy brązowy ryż. Cukry proste zawarte w słodyczach metabolizują się błyskawicznie i mają niekorzystny wpływ na wiele funkcji organizmu.
5. Kolacja niech nasyci organizm
Ważne by ostatni posiłek zjeść 1-2 godziny przed snem, tak, aby organizm mógł w nocy odpoczywać, a nie „walczyć” z niestrawionym pokarmem. Nocne trawienie utrudnia regenerację mózgu, nie sprzyja także tworzeniu się osłonek mielinowych chroniących włókna nerwowe oraz uczestniczących w przewodzeniu impulsów nerwowych. Kolacja nie powinna przekraczać 25% dziennego zapotrzebowania żywnościowego. Ważne by zawierała wysokowartościowe produkty, dostarczające białka, witamin oraz składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowej pracy mózgu.
W czasie snu dokonuje się również konsolidacja śladów pamięciowych, czyli utrwalanie informacji, które napłynęły do mózgu w ciągu dnia.Konsolidacja polega na ich kodowaniu oraz zapisywaniu w pamięci długotrwałej, dlatego bardzo ważne jest, by sen był spokojny, a nie zakłócany walką z niestrawionym pokarmem.
6. Zdrowa, nieprzetworzona żywność
Bardzo istotny jest również sposób przygotowania posiłków: im mniej przetworzona jest żywność, tym większą wartość odżywczą zachowuje i tym szybciej dostarcza organizmowi niezbędnych składników mineralnych i mikroelementów. Gotowanie oraz wysoka temperatura często niszczą zawarte w pożywaniu witaminy i tłuszcze, które są bardzo istotne przy budowie i rozwoju mózgu. Obróbka cieplna powoduje również wytwarzanie się wolnych rodników, które uszkadzają kod DNA oraz mózg i mogą prowadzić do powstawania zmian nowotworowych.
Najlepszą metodą przyrządzania potraw jest ich gotowanie na parze, dzięki któremu nie tracą one swoich wartości odżywczych, tak niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dodatkową zaletą gotowania na parze jest to, że nie wymaga ono używania soli. Dobrym sposobem przygotowywania posiłków jest również pieczenie produktów owiniętych w papier pergaminowy (nie w folię aluminiową!) w piekarniku.
Jeśli już musimy coś ugotować, zróbmy to w małej ilości wody czy wywaru i wrzućmy warzywa od razu na wrzątek. Dzięki takiemu sposobowi obróbki pokarmów sole mineralne i tak ważne witaminy z grupy B oraz białko nie zostaną wypłukane.
Święta racja :) nie zapominajmy, że tłuszcze są nam niezbędne do życia w zdrowiu. Wystarczy jedynie dokonywać racjonalnych wyborów żywieniowych. Tłuszcz tłuszczowi nie równy ;)
OdpowiedzUsuńhttp://makelifehealthier.blogspot.com/
Przydatne wskazówki, dla niektórych niby oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. Dobra dieta procentuje na wielu płaszczyznach :-)
OdpowiedzUsuńnasz-zaczytany-swiat.blogspot.com