-->

In dla dzieci dog pies pojazdy sensoryczne zabawki

Dogoterapia bez psa - cz II sensorykaPo pierwszym zestawieniu dotyczącym motoryki małej, warto również poznać zabawki i akcesoria stymulujące różne zmysły dziecka. Choć zdaję sobie sprawę, że w dużej mierze takie zabawki i pomoce można wykonać samemu i ważna jest tu kreatywność, i pomysłowość terapeuty czy rodzica, jednak mogą one się stać inspiracją to twórczej pracy.

Dotyk

wiemy, że to największy zmysł i najwcześniej się rozwijający, dlatego watro o tym pamiętać i stymulować, go na różne sposoby. Dodatkowo stymulując zmysł dotyku, często również pobudzamy zmysł wzroku, ponieważ większość zabawek jest kolorowa, ma wzorki itp.

Dodatkowo również, wszelkie grzechotki ( 2 ) pobudzają również słuch, więc często są to pomoce polisensoryczne. 

Zwrócę uwagę jeszcze na świetną grę ( 1 ) Domek psa, do którego wkładamy kości różniące się fakturą, a zadaniem dziecka jest bez udziału wzroku tylko za pomocą dotyku rozpoznać i odnaleźć dwie takie same. Takie memo dotykowe, które świetnie pobudza zmysł dotyku, ale również umiejętność rozpoznawania oraz wzbogaca słownictwo poprzez nazywanie kolorów czy faktur.


1, 2, 345

Sortery i wbijaki

poza stymulowaniem zmysłu dotyku, rozwijają jeszcze szereg innych umiejętności rozpoznawania za pomocą dotyku, chwytania, logicznego myślenia, stymulują zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową, zmysł wzroku, umiejętność planowania ruchu.


1, 2, 3, 4, 5, 6

Słuch

Wiadomo wszelkie zabawki grające, z melodyjkami, grzechotki ( jak wyżej 1 ) szeleszczące itp

1, 2, 3

Czucie 

też dotyczy zmysłu dotyku,
1.Uspokajająca nakładka na uda - duża i mała
Jest zaprojektowana specjalnie dla dzieci, które mają problem z usiedzeniem na miejscu i skupieniem uwagi. 
2. Uspokajająca nakładka na ramiona
Kiedy dziecku trudno się skupić warto zastosować nakładkę na ramiona zwiększy ona propriocepcję i świadomość pozycji ciała. Może poprawić przetwarzanie sensoryczne i  a także da Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zmysł równowagi

Czy wszelkie jeździki, pchacze, zabawki do ciągnięcia, które uczą dziecko utrzymywać równowagę oraz stymuluję koordynację ruchową.

Do ciągania


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Pojazdy

1, 2, 3, 4, 5, 6

Zobacz również

2 komentarze:

  1. Polecam wszelakie zabawki stymulujące - oczywiście jak dodatek, ale bardzo przydatny. U nas sprawdza się pet pocket (chowanie przysmaków)(https://www.pet-pocket.pl/learn.html) - warte swojej ceny, ulubiona zabawka Nesii i niezwykle wytrzymała. I widać efekty stymulacji ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super zestaw zabawek. Na rynku jest coraz więcej edukacyjnych zabawek dla dzieci i bardzo dobrze :)

    OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę pozostaw nam coś od siebie:)