Po pierwszym zestawieniu dotyczącym motoryki małej, warto również poznać zabawki i akcesoria stymulujące różne zmysły dziecka. Choć zdaję sobie sprawę, że w dużej mierze takie zabawki i pomoce można wykonać samemu i ważna jest tu kreatywność, i pomysłowość terapeuty czy rodzica, jednak mogą one się stać inspiracją to twórczej pracy.
Dotyk
wiemy, że to największy zmysł i najwcześniej się rozwijający, dlatego watro o tym pamiętać i stymulować, go na różne sposoby. Dodatkowo stymulując zmysł dotyku, często również pobudzamy zmysł wzroku, ponieważ większość zabawek jest kolorowa, ma wzorki itp.
Dodatkowo również, wszelkie grzechotki ( 2 ) pobudzają również słuch, więc często są to pomoce polisensoryczne.
Zwrócę uwagę jeszcze na świetną grę ( 1 ) Domek psa, do którego wkładamy kości różniące się fakturą, a zadaniem dziecka jest bez udziału wzroku tylko za pomocą dotyku rozpoznać i odnaleźć dwie takie same. Takie memo dotykowe, które świetnie pobudza zmysł dotyku, ale również umiejętność rozpoznawania oraz wzbogaca słownictwo poprzez nazywanie kolorów czy faktur.
Jest zaprojektowana specjalnie dla dzieci, które mają problem z usiedzeniem na miejscu i skupieniem uwagi.
2. Uspokajająca nakładka na ramiona
Kiedy dziecku trudno się skupić warto zastosować nakładkę na ramiona zwiększy ona propriocepcję i świadomość pozycji ciała. Może poprawić przetwarzanie sensoryczne i a także da Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Polecam wszelakie zabawki stymulujące - oczywiście jak dodatek, ale bardzo przydatny. U nas sprawdza się pet pocket (chowanie przysmaków)(https://www.pet-pocket.pl/learn.html) - warte swojej ceny, ulubiona zabawka Nesii i niezwykle wytrzymała. I widać efekty stymulacji ;)
OdpowiedzUsuńSuper zestaw zabawek. Na rynku jest coraz więcej edukacyjnych zabawek dla dzieci i bardzo dobrze :)
OdpowiedzUsuń